Lidé si na hypotékách půjčují rekordní sumu. Průměrná úroková míra v Česku totiž spadla hlouběji pod úroveň dvou procent, konkrétně na hodnotu 1,96 procenta. Vyplývá to ze středečních údajů Fincentrum Hypoindex. Podle ekonoma Lukáše Kovandy patří české hypotéky v evropském měřítku spíše k těm dražším. Levněji si na bydlení půjčují například Slováci. 

„To, že koronavirová krize hypotéky zlevní, se víceméně čekalo. Mnohem překvapivější je obrovská chuť Čechů se v takto ekonomicky náročné době zadlužovat, leckdy na desítky let. Právě hypotéky totiž pro mnohé znamenají zadlužení na podstatnou část života. Přesto jsou Češi ochotni do takového zadlužení jít, a to v historicky rekordní míře,“ popsal hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

V loňském roce bankéři podle poskytli lidem v Česku historicky rekordní objem hypoték, a sice za více než 254 miliard korun. V dosud rekordním roce 2016 to bylo necelých 226 miliard korun. Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech klesá již tři čtvrtletí v řadě. V prosinci 2020 dosáhla dle Fincentra Hypoindexu na úroveň 1,96 procenta, což bylo o 0,02 procentního bodu méně než v listopadu 2020. Oproti prosinci 2019, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,34 procenta, došlo ke snížení o 0,38 procentního bodu.

„Ceny nemovitostí jsou v České republice vůči mzdové úrovni velmi vysoké, takže pro mnohé lidi je hypoteční úvěr jedinou možností, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Zájem o hypotéky je podpořen velmi nízkými úrokovými sazbami, které u mnohých bank začínají jedničkou. Na tom se vzhledem k nastavení měnové politiky nebude v nejbližších měsících nic měnit,“ vysvětluje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V evropském měřítku však patří české hypotéky k těm spíše dražším. Například průměrná sazba hypoték činila v eurozóně v listopadu pouze 1,36 procenta. Na Slovensku byly hypotéky v listopadu 2020 k mání průměrně pouze za 1,05 procenta, vyplývá z dat Evropské centrální banky.

Nízké úroky ale nevydrží dlouho, podle Kovandy už budou hypotéky v Česku zdražovat. „Kdo vyčkává s tím, že by hypotéky mohly ještě výrazněji zlevnit, už se nedočká,“ varuje ekonom. Levné hypotéky zároveň zvyšují zájem o koupi nemovitosti. Jejich cena proto neustále roste, meziročně až o desítky procent.