Když se řekne New York, každý si nejspíš vybaví slavné náměstí Times Square, Central Park nebo Světové obchodní centrum, případně muzikálovou Broadway či obchodní Wall Street. Jenže Velké jablko, jak se městu často přezdívá, toho má k nabídnutí mnohem víc.

Pro mnohé může být New York City městem vysokých budov a mála zeleně. Ostatně i spisovatel Kurt Vonnegut jej ve svém románu Slapstick označil za „Národní park mrakodrapů“. Přesto v něm najdete velkou spoustu jiných a neméně zajímavých historických památek, nebo architektonicky cenných moderních budov. Magazín Architectural Digest vybral ta nejzajímavější místa v celém městě.

1. THE SHED

Přístřešek, jak by se dal přeložit název budovy, je obrovským kulturním prostorem o rozloze přibližně 18,5 tisíce metrů čtverečních. Navrhl jej architekt Diller Scofidio. Vnější plášť se umí rozpohybovat a zvětšit tak zastavěnou plochu. Kola pohybující se v kolejnicích totiž umožňují zastřešit i přilehlé náměstí. Využití budovy je tak vysoce variabilní. „Technologie, kterou využíváme, je vlastně docela stará,“ řekl Scofidio. „K otevření a zavření přístřešku potřebujeme stejný výkon, jaký má motor jedné Toyoty Prius,“ dodal. Celá stavba vyšla na 475 milionů dolarů (přes 10 miliard korun).

2. JANE’S CAROUSEL

Brooklynský kolotoč na břehu East River pochází z roku 1922. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí a od roku 2011 je znovu v provozu. Před povětrnostními podmínkami jej chrání skleněný přístřešek z dílny architekta Jeana Nouvela. Jeho stěny se dají ve skoro celé své délce otevřít, a tak návštěvníci mají pocit, že jsou zcela venku.

Caroline Culler / CC BY-SA 4.0

Jane’s Carousel | FOTO: Caroline Culler / CC BY-SA 4.0

3. ELLIS ISLAND

Imigrační centrum na Ellis Island postavené v roce 1900 architekty Edwardem Lippincottem Tiltonem a Wiliamem A. Boringem, byl kdysi vstupní branou pro více než 12 milionů přistěhovalců, kteří doufali, že najdou nový domov ve Spojených státech. Dnes je budova součástí Národního památníku Socha svobody.

Petr Kratochvíl / Public Domain

Imigrační stanice Ellis Island | FOTO: Petr Kratochvíl / Public Domain

4. DOPRAVNÍ TERMINÁL WORLD TRADE CENTER

Důležitá dopravní stavba zvaná Oculus v centru města v blízkosti Světového obchodního centra z dílny architekta Santiaga Calatravy otevřeli na jaře 2016. V létě téhož roku se v jeho útrobách otevřelo i obchodní centrum s asi 113 nájemníky.

Jordan Staub / CC BY 2.0

World Trade Center Transportation Hub | FOTO: Jordan Staub / CC BY 2.0

5. QUEENSBORO BRIDGE

Most Queensboro z roku 1909 není tak známý, jako jeho bratranec z Brooklynu, který se nachází jen pár kilometrů jižněji na East River. Přes kilometr dlouhý most spojuje Manhattan s Queensem.

Navrhl jej americký architekt Henry Hornsbostel. Je oblíbený i mezi filmaři, objevil se tak například ve filmu Temný rytíř povstal (2012) nebo Velký Gatsby (2013).

PixaBay

Queensboro Bridge | FOTO: PixaBay

6. METROPOLITAN LIFE TOWER

Když tento mrakodrap v roce 1909 dokončili, byl nejvyšší budovou na světě, a to až do roku 1913. Nechala jej vystavět podle návrhu architektonické kanceláře Napoleon LeBrun & Sons pojišťovací společnost Metropolitan Life Insurance Company, která je dnes známá spíše pod názvem MetLife. Nachází se na rohu East 23rd Street a Madison Avenue.

Charles / CC BY-NC-SA 2.0

Metropolitan Life Insurance Company Tower | FOTO: Charles / CC BY-NC-SA 2.0

7. ANSONIA HOTEL

Postavený v roce 1904 ve stylu Beaux-Arts (eklektická verze neoklasicismu oblíbená především ve Francii a USA) má bohatou minulost. Původně byl koncipován jako soběstačný.

Na střeše se nacházela malá farmička se slepicemi, kachnami a kozami – dlouho tam ale nezůstala. Hotel dlouhodobě obýval například slavný baseballista Babe Ruth. V roce 1972 jej vyhlásili městskou památkou.

Jeffrey Zeldman / CC BY-NC-ND 2.0

The Ansonia Hotel | FOTO: Jeffrey Zeldman / CC BY-NC-ND 2.0

8. FLATIRON BULIDING

Dvaadvacet pater vysoká „žehlička“ s ocelovou konstrukcí byla dokončena v roce 1902. Její klínovitý tvar podle architekta Daniela Burnhama dokonale zapadá do trojúhelníkového pozemku, na kterém se nachází. Tím je křižovatka Broadwaye a Páté Avenue.

Piqsels

Flatiron Building, tzv. žehlička | FOTO: Piqsels

9. WASHINGTON SQUARE PARK

Se svými téměř deseti akry je podstatně menší než jiné newyorské parky. Přesto jde o velmi oblíbený park. Najdete v něm slavný oblouk Washington Square Arch. Samotný park se nachází v blízkosti módní čtvrti Greenwich Village, ve které bydleli seriáloví Přátelé. V přilehlých ulicích tak můžete vidět dům, ve kterém bydlela Monica, Rachel, Chandler a Joey nebo i jejich oblíbenou kavárnu.

Jean-Christophe Benoist / CC BY 3.0

Washington Square Park | FOTO: Jean-Christophe Benoist / CC BY 3.0

10. BROOKLYN BRIDGE

Doslova tisíce Newyorčanů bylo přítomno slavnostnímu otevření v roce 1883. I třináct let po dostavbě měli ale místní strach a mostu nevěřili. Aby ověřili jeho sílu a stabilitu, pozvali si cirkus. Na mostě se mělo projít 21 slonů.

Až do roku 1903 byl půl kilometrů dlouhý most tím nejdelším visutým mostem na světě. Pak jeho rekord překonal nedaleký Wiliamsburgský most o zhruba 1,3 metrů.

Andrew Mace / CC BY-NC-SA 2.0

Brooklyn Bridge | FOTO: Andrew Mace / CC BY-NC-SA 2.0

11. KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE

Kostel Nejsvětější Trojice se nachází v centru Manhattanu na křižovatce Broadway a Wall Street. Neogotická stavba byla dokončena v roce 1846 a v té době byla se svými 85,6 metry byla nejvyšší budovou v New Yorku. Po útocích z 11. září 2001 zůstal stát kupodivu bez žádného poškození, a to i přesto, že se nachází v těsné blízkosti Světového obchodního centra. Moderní budovy na tom tak dobře nebyly.

Dmytro Kochetov / CC BY-NC-SA 2.0

Trinity Church na Wall Street | FOTO: Dmytro Kochetov / CC BY-NC-SA 2.0

12. BROOKLYNSKÉ MUZEUM

Na cípu malebné ulice Eastern Parkway Boulevard se nachází Brooklynské muzeum s rozlohou přes 52 tisíc metrů čtverečních. V jeho sbírkách se nachází přes 1,5 milionů uměleckých děl.

Muzeum postavené ve stylu Beaux-Arts podle návrhu kanceláře McKim, Mead & White je třetím největším v New Yorku.

Wally Gobetz / CC BY-NC-ND 2.0

Brooklyn Museum | FOTO: Wally Gobetz / CC BY-NC-ND 2.0

13. VIA 57 WEST

Autorem této nekompromisní a zajímavé stavby je Bjark Ingels. Ten tuto residenční budovu navrhl ve tvaru pyramidy se zahradou uprostřed. Tu mohou využívat její nájemníci. Dokončena a otevřena byla v roce 2016.

Shinya Suzuki / CC BY-ND 2.0

VIA 57 West | FOTO: Shinya Suzuki / CC BY-ND 2.0

14. NEWYORSKÁ VEŘEJNÁ KNIHOVNA

Jedná se o jednu z předních veřejných knihoven na světě a jednou z nejvýznamnějších výzkumných knihoven ve Spojených státech. Její budova pochází z roku 1911 a nachází se v centru Manhattanu na Páté Avenue mezi 40. a 42. ulicí.

Diliff / CC BY 2.5

New York Public Library | FOTO: Diliff / CC BY 2.5

15. HIGH LINE PARK

Na místě bývalé vyvýšené železniční trati, která fungovala v letech 1831 až 1968, město postavilo 2,33 kilometrů dlouhý park. High Line tak nabízí úchvatné a nečekané pohledy do ulic New Yorku. Jeho první část se otevřela veřejnosti v roce 2009.

Dans Nguyen / Public Domain

High Line Park | FOTO: Dans Nguyen / Public Domain

16. GRAND CENTRAL TERMINAL

Snad nejznámější nádraží světa pochází z roku 1891 a je vystavěno ve stylu Beaux-Arts. V nádražní hale stojí za pozornost strop zdobený znameními zvěrokruhu a asi dvěma a půl tisíci hvězdami. Sochy, které zdobí vnější fasádu byly navrženy ve Francii, postaveny ale byly v newyorském Queensu.

Diliff / CC BY 2.5

Grand Central Station | FOTO: Diliff / CC BY 2.5

17. ONE WORLD TRADE CENTER

Jako náhrada za tragicky zničené budovy dvojčat byla na konci roku 2014 otevřená v těsné blízkosti tragédie otevřená nová budova Světového obchodního centra. Na výšku měří symbolických 1776 stop (541,3 metrů), číslo tak odkazuje na rok, kdy Třináct kolonií vyhlásilo 4. července nezávislost na Království Velké Británie a vznikly tak Spojené státy americké. Je tak nejvyšší budovou na západní polokouli.

Michael Vadon / CC BY 2.0

One World Trade Center | FOTO: Michael Vadon / CC BY 2.0

18. METROPOLITNÍ MUZEUM UMĚNÍ

Navrhl jej architekt Richard Morris Hunt, a to opět ve stylu Beaux-Art. Otevřeno bylo na sklonku roku 1902. Nachází se v centru Manhattanu na Páté Avenue.

Jako první veřejná instituce získala dílo Henriho Matisse, a to v roce 1910. Dodnes jsou v muzeu k vidění desítky tisíc umělecký děl a předmětů.

PixaBay

Metropolitní muzeum | FOTO: PixaBay

19. WOOLWORTH BUILDING

Po jejím otevření se stala nejvyšší budovou světa. Titul držela téměř dvě desetiletí. Postavit si ji pro svou firmu nechal obchodník Frank Woolworth podle návrhu Casse Gilberta.

Gryffindor / CC BY-SA 3.0

Woolworth Building | FOTO: Gryffindor / CC BY-SA 3.0

20. SOCHA SVOBODY

Známá dominanta New Yorku byla darem Francie Spojeným státům. Na svém místě je od roku 1886. Tyčí se do výšky přes 91 metrů nad ostrovem Liberty Island poblíž jižního cípu Manhattenu.

Sochu svobody navrhl Frédéric Auguste Bartholdi, za kovovou konstrukcí pak stojí Alexandre Gustave Eiffel. Lady Liberty, jak se ženě, kterou socha ztvárňuje, má na hlavě korunu se sedmi paprsky symbolizujícími sedm kontinentů a sedm moří a tabulku s nápisem „July IV MDCCLXXVI“ – tedy datem, kdy Spojené státy vyhlásili nezávislost.

Raw Pixel

Socha svobody | FOTO: Raw Pixel