Co vlastně dělá takový europoslanec? To je otázka, kterou jste si už určitě někdy položili. My jsme se proto vypravili za Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL), který minulý pátek strávil pracovní den v Plzni. Být poslancem Evropského parlamentu totiž neznamená pouze jednání, schůzování a hlasování v Bruselu nebo Štrasburku.

„Tomáš Zdechovský jezdí do Plzně poměrně často. Začali jsme hned brzo ráno, teďka máme schůzku s neziskovkami, pak se půjdeme podívat na některé stavby a večer nás čeká setkání s mladými. To proběhne zábavnou formou pomocí virtuální reality. Den zakončíme návštěvou plzeňské části Nová Hospoda, kam nás pozvali místní Sokolové, abychom jim přišli říct něco o Evropské unii,“ popsal místostarosta městské části Plzeň 3 Stanislav Šec (KDU-ČSL), který europoslance celý den doprovázel. Jak návštěva Tomáše Zdechovského v západočeské metropoli vypadala, se podívejte ve videu v úvodu tohoto článku.

Tomáš Zdechovský je europoslancem od roku 2014, svůj mandát pak obhájil ve volbách o pět let později. Než se však stal politikem, vystudoval dva obory na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

„Chtěl jsem získat i zkušenosti ze zahraničí, a proto moje cesta vedla do Říma, kde jsem vystudoval papežskou salesiánskou univerzitu. Abych si mohl život v Římě dovolit, přivydělával jsem si jako příležitostný kuchař, údržbář, zahradník, elektrikář nebo zedník,“ prozradil Zdechovský.

Po návratu do Česka ještě vystudoval žurnalistiku v Brně. V roce 2004 založil svou první firmu a následně byl ředitelem dalších dvou společností. „Pracoval jsem pro mnoho malých živnostníků, nadnárodních firem, vládu i ministerstva,“ pokračuje europoslanec.

Zdechovský je tátou čtyř dětí. „Každou volnou chvíli se proto snažím věnovat své rodině a dětem. Když si potřebuji vyčistit hlavu, jdu si zaběhat nebo hraji squash. Sport je pro mě nejlepší relax,“ uzavřel politik.