Chytré telefony se staly nedílnou součástí našich životů, mnoho lidí bez nich prakticky neudělá ani krok. Při jejich používání je však potřeba být obezřetný. Některé aplikace totiž nabízejí lákavé předplatné na zkoušku, následně si ale účtují horentní sumy. Nepozorný uživatel tak může přijít o desítky tisíc korun.

Česká internetová společnost Avast odhalila v obchodech App Store a Google Play více než 200 takzvaných fleecewarových mobilních aplikací. Ty lákají uživatele příslibem bezplatné třídenní zkušební doby, avšak poté požadují neobvykle vysoké předplatné. Ve svých telefonech je má jedna miliarda lidí, kteří zaplatili už téměř 9 miliard korun. 

„Oblíbenou strategií fleecewaru je cílit na mladší publikum prostřednictvím hravých a chytlavých reklam na populárních sociálních sítích používající fráze jako ’bezplatná instalace’ nebo ‘zdarma ke stažení’. Ve chvíli, kdy si rodiče všimnou týdenních plateb, může již fleeceware z účtu odčerpat značnou částku,“ vysvětluje analytik hrozeb v Avastu Jakub Vávra.

Reklamy na aplikace se objevují zejména na sociálních sítích jako Facebook, Instagram, Snapchat a TikTok. Po skončení krátké bezplatné zkušební doby přichází vysoké předplatné, které se podle zadaných platebních údajů začne strhávat automaticky.

Předplatné je potřeba zrušit přímo v nastavení obchodu. Nestačí tedy aplikaci pouze vymazat ze svého telefonu, předplatné by se totiž účtovalo dále. „Jedna z aplikací například nabízí krátkou bezplatnou zkušební verzi následovanou předplatným v ceně 66 USD za týden. Pokud je uživatel nezruší, může oběť potenciálně vyjít i na 3 432 USD (asi 75 000 Kč) ročně,“ upozorňuje Avast.

„Aplikace, které jsme objevili, jsou převážně zvuky hudebních nástrojů, čtečky e-knih, editory obrázků, fotografické filtry, věštecké aplikace, čtečky QR kódů a PDF a ’simulátory slizu’. Ačkoli aplikace obecně svůj inzerovaný zamýšlený účel plní, není moc pravděpodobné, že by za ně uživatel vědomě dával tak vysoký opakovaný poplatek, zvláště když jsou na trhu levnější nebo dokonce bezplatné alternativy,“ doplnil Vávra. 

Mezi potenciálně nebezpečné aplikace patří například Fancy Slime, PDF Document Reader, QR & Barcode Scanner nebo Photo Splash. Jejich kompletní přehled najdete zde:

Seznam fleecewarových mobilních aplikací na Google Play

Seznam fleecewarových mobilních aplikací na App Store

Společnost Avast už fleecewarové aplikace společnostem Apple a Google nahlásila. Zároveň však firma upozorňuje, aby lidé byli při stahování v obchodech s aplikacemi velmi ostražití. Doporučuje opatrnost u bezplatných zkušebních verzí na méně než týden, skeptičtí pak buďte vůči virálním reklamám na aplikace. Pečlivě si také přečtěte podrobnosti o aplikaci a nevynechejte text malým písmem. Jistotou je rovněž zabezpečení plateb heslem či otiskem prstu.