Současná pandemie koronaviru nás trápí už jeden rok. Většina z nás si proto jistě říká, kdy konečně skončí a naše životy se vrátí zase do normálu. Největší nadějí je očkování, určit přesně konec pandemie je ale i přesto obtížné. Možný scénář teď naznačila analýza agentury Bloomberg. Její odhady ale nevypadají vůbec pozitivně.

Agentura Bloomberg ve své analýze předpokládá, že pandemie bude trvat ještě dalších sedm let. K tomuto pesimistickému scénáři odborníci došli po zpracování informací o rozsahu a průběhu očkování proti onemocnění covid-19. Zmapovali více než 186 milionů záznamů o vakcinaci v různých státech světa. Epidemiologové předpokládají, že k návratu života do normálu bude potřeba naočkovat 70 až 85 procent světové populace.

„V průměru je na celém světě podaných 6 337 917 dávek denně. Při takovém tempu bude trvat více než sedm let, dokud se vakcína dostane k 75 procentům populace,“ píše se ve zprávě agentury Bloomberg.

Odhadovaný časový rámec by se však ještě mohl zkrátit. Podle agentury je očkovací proces v ranné fázi a údaje jsou zatím nestálé. Například v Kanadě se očkováni zpomalilo kvůli problémům s dopravou vakcín, vysvětluje agentura. Tamní vláda má však uzavřené smlouvy na nákup většího množství očkovacích látek, než většina jiných zemí světa.

Očkování se teprve rozjíždí v Mexiku a Indii, dvě třetiny světových států pak s vakcinací ještě vůbec nezačaly. Konec pandemie by mohla výrazně ovlivnit také kolektivní imunita. Eliminovat šíření covidu-19 může také vakcína od firmy Johnson&Johnson, která vykazuje pozitivní výsledky už po podání jedné dávky, druhá tak není potřeba. 

Při troše štěstí by pak pandemie mohla odeznít po méně než pěti letech. Zastavení šíření viru je však závislé na celosvětovém úsilí a prvořadá je zejména prevence. Tedy mytí rukou, nošení ochranných prostředků, dodržování rozestupů a očkování.