Mikhail Fridman, zakladatel a akcionář jedné z největších ruských bank, žil bezstarostný život oligarchů až do 28. února letošního roku. Poté se dostal na seznam sankcí kvůli ruské invazi na Ukrajinu a vše se změnilo. Nyní si prý nemůže dovolit zaplatit ani uklízečku, řekl v rozhovoru pro Bloomberg.

Fridman rozjel podnikatelskou kariéru ve své rodné zemi a následně i ve Velké Británii. V té době koupil šestipokojový viktoriánský zámek v Londýně za 65 milionů liber (téměř 2 miliardy korun), do kterého investoval dalších 80 milionů liber, což je v přepočtu zhruba 2,3 miliardy korun.

Ruský oligarcha si myslel, že dělá vše správně. Řádně a včas platil své zaměstnance, sponzoroval charitativní akce ve svém rodném městě Lvov. I přesto, že má v kapse izraelský pas, narodil se na území dnešní Ukrajiny – tehdejším Sovětském svazu. Daně podle svých slov platí ve Velké Británii a do ruské politiky se údajně příliš nezapojoval.

Kvůli protiruským sankcím však nyní přišel o přístup ke svému majetku. „Nemůžu zaplatit ani uklízečku. Možná bych teď měl doma zamést sám. Problém s tím nemám, jako vysokoškolák jsem bydlel s dalšími čtyřmi kluky a uklízel jsem jen já. Ale po pětatřiceti letech je to trochu nečekané,“ popsal miliardář v nedávném rozhovoru pro Bloomberg. Dosud byl všude za váženého klienta. Poté, co se ocitl na sankčním seznamu, se s ním rozloučila banka a Fridman prý odešel s prázdnými kapsami.

Ruskou invazi na Ukrajinu podle svých slov ostře odsoudil. Země totiž prý zaujímá důležité místo v jeho srdci. Ve Lvově, který v době jeho dětství patřil Sovětskému svazu, údajně zná každý kout. Jeho rodiče byli Ukrajinci a až do začátku války žili právě ve městě nedaleko polských hranic. Miliardář měl ve Lvově podpořit množství institucí, jako školy, divadla nebo nemocnici.

„Když vypukla válka, byl jsem na služební cestě do Moskvy. Vyzval jsem generální ředitele svých firem, aby okamžitě vyčlenili tolik peněz, kolik můžeme zaplatit našim zaměstnancům na několik měsíců dopředu. A sám jsem odjel zpět do Londýna,“ řekl ruský boháč.

„Druhý den jsem v oběžníku všem zaměstnancům oznámil, že válku odsuzuju,“ pokračoval Fridman. „Následně jsem převedl 10 milionů dolarů (asi 225 milionů korun) židovské organizaci, která pomáhá ukrajinským uprchlíkům,“ uvedl v rozhovoru.

I když Vladimira Putina přímo nekritizoval, má pocit, že tímto postojem zašel příliš daleko a návrat do Ruska nepovažuje za bezpečný. Šéfa Kremlu podle něj není možné ovlivnit. „Každý, kdo si myslí, že ruští oligarchové mohou přijít za Putinem a vyvíjet na něj tlak, nerozumí tomu, jak funguje mocenská struktura v Rusku,“ vysvětlil Fridman.