Starší bratr Ladislava Štaidla byl geniální textař, který spolupracoval například s Karlem Gottem a napsal třeba také písničky pro legendární muzikál Noc na Karlštejně. Po smrti své životní lásky však Jiří Štaidl začal pít a užíval si hazard za volantem. Zemřel tragicky 9. října 1973, rok a půl po své vyvolené.

Dvaadvacátého ledna uplynulo přesně 79 let od narození Jiřího Štaidla. Věnoval se hře na klavír, více ho to však vždy táhlo k psaní písní. Na studium scenáristiky se však nedostal. Nakonec se i přesto prosadil jako hudební textař.

Svými texty zaujal v divadle Semafor. Jeho prvními hity byly Padá hvězda pro Waldemara Matušku a Tam za vodou v rákosí, který Matuška nazpíval s Evou Pilarovou. V divadle se potkal také s Karlem Gottem. Tehdy začala jejich hvězdná spolupráce.

Později se Jirka Štaidl rozhodl založit vlastní divadlo, které dostalo jméno Apollo. V něm vystupoval již zmíněný Karel Gott nebo například Pavlína Filipovská nebo Yvonne Přenosilová. Apollo nakonec v polovině roku zaniklo a Štaidl s Gottem se rozhodli vyměnit divadelní prkna za koncertní pódia.

Štaidl je autorem známých hitů jako Bum bum bum, Cesta rájem, C’est la vie, Pošli to dál, Proč ptáci zpívají, Lady Carneval, Hádej Matyldo, Pátá, Chytila jsem na pasece motýlka, Kávu si osladím, Já brány už otvírám, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Lásko má, já stůňu a mnoha dalších. Jen pro Karla Gotta jich napsal zhruba stovku, z toho minimálně padesát z nich můžeme označit za hit.

Stihl toho zkrátka mnoho, mohlo toho však po něm zůstat mnohem víc, kdyby tragicky ve 30 letech tragicky nezahynul. „Zůstaly po něm mnohé náměty na povídky, filmové povídky, knihy,“ prozradil předl lety v dokumentu České televize jeho – dnes již zesnulý – bratr Ladislav.

Jiří podle něj jezdil rychle v autě a navíc měl zálibu v alkoholu. „Mě se to tedy nelíbilo, ale byl to dospělý chlap a nedalo se to ovlivnit,“ popsal Ladislav. Po tragické smrti Jiřího lásky, krasobruslařky Hany Maškové, se jeho zlozvyky ještě znásobily. I když v době jejího úmrtí už spolu nežili, pořád ji považoval za svou osudovou ženu.

„On míval takové nálady, kdy říkával: Já se v tom autě taky zabiju, proč bych tady byl, když Hanka tady není. To bylo jediné děvče, které jsem měl opravu rád,“ prozradil Ladislav v dokumentu Příběhy slavných.

V říjnu 1973 si Jiří Štaidl koupil nové auto, užil si ho však jen pár dní. „Vím, že byl někde v té Columbii na Staroměstské a s nějakým děvčetem jel do Jevan. A už tam nedojel,“ vzpomínal na osudový okamžik bratr Ladislav.

Jiřího auto se na křižovatce srazilo s náklaďákem a převrátilo se. Legendární textař ani dívka, kterou vezl, nebyli připoutáni. Spolujezdkyni náraz vymrštil na zadní sedadlo a Štaidl vyletěl z auta ven až za svodidla. Bohužel byl na místě mrtvý.

„Říkal: Podívej, jak to krásně jede. On ten náklaďák viděl, oba jsme ho viděli, ale myslel si, že to stihne,“ prozradila poslední Jiřího slova před smrtí dívka, kterou vezl. Ta tragickou nehodu jako zázrakem přežila.