Vláda kvůli koronaviru od středy 11. března uzavřela všechny školy. Mnoho rodičů tak muselo zůstat se svými ratolestmi doma. Pokud jde o dítě mladší 10 let, má jeden z rodičů nárok na ošetřovné.

Podmínkou však je, že je rodič zaměstnancem v klasickém pracovním poměru. OSVČ na ošetřovné nárok nemají, a to ani v případě, že si dobrovolně platí nemocenské pojištění. Formulář žádosti o ošetřovné jde jednoduše získat na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení. Nárok na ošetřovné se v tomto případě uplatňuje na tiskopise Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy), který zaměstnanci vydá škola. Stáhnout si jej můžete také zde.

„Zařídili jsme, aby rodiče nemuseli kvůli ošetřovnému chodit do školy hned. Škola jim může elektronicky poslat vyplněný formulář, který jim poslouží jako omluvenka z práce. Pro výplatu dávky si pak rodič formulář vytiskne, doplní všechny potřebné údaje, podepíše a předá zaměstnavateli,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Kolik peněz rodiče dostanou?

Při výpočtu ošetřovného se vychází z denního vyměřovacího základu. Ten vypočítáme jednoduše tak, že součet hrubého příjmu za posledních dvanáct měsíců vydělíme číslem 365. Výsledek snížíme prostřednictvím redukčních hranic. Denní dávka ošetřovného je pak 60 % redukovaného vyměřovacího základu. Pro jednodušší výpočet můžete využít KALKULAČKU ZDE.

Dávku může rodič čerpat maximálně devět dní. Jinak je to u samoživitelů, ti mohou ošetřovné pobírat až 16 dní. V mimořádných situacích jako je epidemie, může být doba prodloužena. K tomu je ale nutná změna zákona, vláda však zatím o tomto nerozhodla.