Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů světa, velmi populární je také v Česku. Pro část lidí jde o delikatesu, a proto si vybírají nejrůznější odrůdy a sahají po menších pražírnách. Jiní se naopak spokojí s instantním práškem nebo typickým českým turkem. Jaký je ale vlastně vliv kofeinu na lidský organismus? Je lepší pít kávu ráno, nebo odpoledne?

Ti, kteří se spoléhají na to, že jim kofein umožní lépe se soustředit a odbourat únavu, dobře znají jeho výhody. Káva stimuluje nervovou soustavu a pomáhá nám se lépe soustředit a rychleji reagovat, píše magazín HuffPost.

Protože nic není černobílé, káva má i své stinné stránky. Po konzumaci se mohou objevit i negativní vedlejší účinky, jako těkavost myšlenek, problémy s řečí, záškuby svalů, nevolnost, úzkosti nebo nespavost.

Nárůst energie a pocit bdělosti po konzumaci kávy může trvat až šest hodin. Předně proto by si její konzumenti měli dát pozor na to, kdy ji pijí.

Podle odborníků záleží na věku

Ranní káva pomáhá nastartovat a zlepšit výkon především u mladších ročníků. Studie z roku 2016, které se zúčastnili pravidelní konzumenti kávy z řad vysokoškolských studentů, se zaměřila na výkon lidí.

Vědci zkoumali účinky kávy na dobrovolnících pomocí dvou paměťových testů, a to v šest hodin ráno a ve dvě hodiny odpoledne. Zjistili, že ti, kteří vypili kávu před ranní zkouškou, jednoznačně dosáhli lepších výsledků. U dobrovolníků, kteří si ji dopřáli teprve před odpolední zkouškou, se výkon nezlepšil.

V dřívější studii z roku 2002 vědci přišli s tvrzením, že u lidí starších 65 let dochází v době mezi dopolednem a odpolednem k pozvolné ztrátě soustředění a výkonu. Káva podaná třicet minut před jejich paměťovým testem ale pokles výkonu zastavila.

Vše záleží na tělesné biologii, člověk od člověka

Kofein zpravidla začíná účinkovat krátce po konzumaci. Kávu byste tedy měli pít těsně před okamžikem, kdy chcete být vzhůru a bdělí.

Pokud patříte k těm, kteří mají běžnou toleranci ke kofeinu, měly by u vás účinky kávy působit jednu až šest hodin po vypití kávy,“ prozradila odbornice na výživu Tamar Samuelsová. „Můžete si teda pití kávy strategicky rozložit v průběhu dne na dobu, kdy potřebujete být nejvíce výkonný,“ doplnila Samuelsová.

Profesorka medicíny a vedoucí oddělení klinické výživy na Kalifornské univerzitě Zhaoping Li dále upozorňuje, že se každá buňka v těle chová jinak. „Každá buňka má své biologické hodiny, takže když použijete kofein, abyste si probrali mozek, úplně nutně to neznamená, že stejně zareaguje i zbytek těla,“ varuje Zhaoping. Reakce těla na živiny, tedy i kofein, jsou podle ní u každého člověka individuální.

Nedá se tedy přesně říct, která denní doba je pro pití kávy ideální. Podle Li by si měl každý člověk vyzkoušet pít kávu v různou dobu každý den a sledovat reakce svého těla. Tím zjistíte, kdy je pro vás nejlepší pít kávu.