Prodej nikotinových sáčků zřejmě čeká omezení. Senátoři ve středu potvrdili poslaneckou novelu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Tyto výrobky tak budou dostupné jen lidem starším 18 let. Podle lékařky a šéfky neziskové organizace Loono Kateřiny Šédové však nemělo být nikdy prodávání nikotinových sáčků dětem legální. Zároveň ale přiznává, že zákaz mladistvé neodradí. Základem tak podle ní musí být prevence a zdravotní gramotnost.

Nikotinové sáčky se vkládají do úst mezi dáseň a horní nebo spodní ret. Původně byly určeny pro ty, kteří se snaží odvyknout od kouření klasických cigaret. Odborníci ale evidují už několik desítek případů předávkování dětí spojených s užíváním nikotinových sáčků, v několika případech vedly až k bezvědomí.

„Nikotinové sáčky obsahují nikotin, na kterém se tvoří závislost stejně jako u klasických cigaret. V jednom takovém sáčku je však nikotinu více než například v jedné cigaretě, což může způsobit akutní intoxikaci, tedy předávkování, a to zejména při použití více sáčků najednou,“ vysvětluje pro web yookee.cz Kateřina Šédová z neziskové organizace Loono. Tu tvoří tým mladých lékařů, studentů medicíny, dalších profesionálů a nadšenců, který má za cíl učit společnost o prevenci a její důležitosti. 

„Nikotin ihned po požití zvyšuje krevní tlak i puls a zvyšuje riziko rozvoje infarktu a mozkové mrtvice. Sáčky tak mohou vedle podráždění dásní a sucha v ústech způsobovat i akutní nevolnosti, bolesti hlavy, bušení srdce, závratě nebo náhlé pocení. Při předávkování se tyto příznaky zvýrazňují a hrozí porucha vědomí a celkový útlum. Takové pacienty pak přiváží záchranka na akutní ambulance,“ pokračuje Šédová.

Podle ní totéž platí pro děti. „Vznik závislosti na nikotinu je navíc svým způsobem predispozicí k tomu, aby v budoucnu sáhli i po tabákových výrobcích jako takových. Děti jsou k této závislosti náchylnější než dospělí, stejně tak je u nich vyšší riziko na předávkování nikotinem. Děti a mladiství navíc nejsou schopni vyhodnotit celková rizika spojená s užíváním. Rodiče by nad tím rozhodně neměli zavírat oči a říkat si, že je to lepší než klasické cigarety,“ varuje ředitelka neziskové organizace s tím, že popularita nikotinových sáčků mezi mladistvými je bohužel poměrně značná.

Ze statistik Státního zdravotnického ústavu vyplývá, že ve věku 15 až 24 let užívá nikotinové sáčky až 6,6 % Čechů. U dětí do 15 let pak data nejsou dostupná. „V online komunikaci a na sociálních sítích převládá názor, že jsou alternativy tabákových výrobků méně rizikové a do jejich propagace se často zapojují i známí influenceři, kteří mají na děti a mladé lidi v dnešní době velký vliv. Ty se často snažíme kontaktovat, aby s takovou propagací přestali, neboť mohou poškozovat zdraví ostatních,“ popisuje Šédová.

Novela zavede pro prodej nikotinových sáčků stejnou regulaci, která už platí pro tabákové výrobky nebo pro elektronické cigarety. Za porušení zákazu by hrozil peněžitý postih. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Podle Šédové nemělo být nikdy legální prodávat takové výrobky dětem. Zároveň ale dodává, že pokud se chtějí děti dostat k nikotinovým výrobkům, obvykle se k ním poměrně snadno dostanou, i když nelegálně. 

„Kromě cigaret a nikotinových sáčků jsou to například vodní dýmky, cigarety užívající zahřívaný tabák, žvýkací nebo šňupací tabák a podobně,“ vyjmenovává Šédová s tím, že jejich škodlivost je značná a rozhodně by se neměla propagovat jako alternativa nebo “zdravější varianta” ke klasickým cigaretám. „Podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, která byla realizována v roce 2019 na vzorku 2 778 studentů ve věku 16 let, mělo zkušenosti s kouřením cigaret 54 % respondentů, v posledních 30 dnech kouřilo 23,6 % z nich. Elektronické cigarety pak někdy během svého života kouřilo více než 60 % studentů,“ přidává statistiky.

Základem podle ní stále zůstává prevence a zdravotní gramotnost, o které by se měly děti dozvídat od rodičů, ve škole, z médií i od svých nejen internetových vzorů. „Jedině zdravotně gramotný mladiství totiž dokáže vyhodnotit, jaký vliv to na jeho zdraví může mít. Nikotin opravdu není cool,“ uzavírá Šédová.

FOTO: Loono / se souhlasem

MUDr. Kateřina Šédová (Vacková)

Zakladatelka neziskové organizace Loono

Vystudovala 1. lékařskou fakultu na Univerzitě Karlově a Harvard Medical School. Když bylo Kateřině 22 let, objevili lékaři zhoubný nádor na jejím vaječníku. Díky tomu, že poslouchala varovné signály svého těla, byl zachycen v časném stádiu a vyléčila se. Prvotní šok z diagnózy vystřídala touha pomáhat lidem a inspirovat je, aby nepodceňovali prevenci. Proto založila Loono. Díky svému přínosu v oblasti prevence byla časopisem Forbes zařazena na seznam nejúspěšnějších mladých lidí 30 pod 30, obdržela EU Commission Health Award za kampaň na prevenci rakoviny a stala se jednou z lídryň v Aspen Institute CEE a Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative. V roce 2021 ji Ernst & Young vyhlásilo sociální podnikatelkou roku.

Jak vypadaly počátky neziskové organizace Loono?

Odstartovali jsme kampaní Sahám si na ně každý měsíc s podtitulem #prsakoule. Nakoupila jsem modely těchto částí těla, jezdila po celé České republice a na workshopech návštěvníkům vysvětlovala, o co se jedná a jak se mohou sami vyšetřit. Základem je naslouchat svému tělu a na jakoukoliv změnu reagovat a řešit ji.

Loono se od začátku výrazně zaměřovalo mimo jiné i na mladé publikum. Proč?

Řada mladých lidí si myslí, že se jich nádorová, kardiovaskulární a jiná onemocnění netýkají, což je však velký mýtus, který je zapotřebí vyvracet. I u velmi mladého člověka se může rozvinout zhoubný nádor. Proto by se měli také oni o sebe starat, nepodceňovat prevenci ani samovyšetření. Chodí nám příběhy, kdy nám mladé slečny píší, že si po našem workshopu nahmataly bulku na prsu, což vedlo k včasnému objevení nádoru a léčbě se šťastným koncem. Podobné zprávy máme také od mužů, co se týče rakoviny varlat. A za to ta práce opravdu stojí.

Co plánuje Loono v blízké budoucnosti?

Nyní intenzivně pracujeme zejména na spuštění naší aplikace Preventivka, která lidem pohlídá preventivní prohlídky u doktora, provede postupem samovyšetření a najde lékaře v okolí. V rámci edukace na sociálních sítích a v online prostředí se zaměříme na témata kouření, zdravých zubů či výživy a pohybu. Do škol pak dodáme edukační sady s pomůckami pro preventí výuku.