Do začátku parlamentních voleb zbývá něco málo přes dva týdny, na více než třech stovkách středních škol a učilišť však proběhly už nyní. Studenti mohli odvolit na nečisto v pondělí a v úterý, svůj hlas nakonec odevzdalo celkem 40 899 z nich. Téměř dvě třetiny středoškoláků by volily opoziční koalice.

Nejvíce hlasů mezi středoškoláky získala koalice Piráti a Starostové, konkrétně 30,4 procenta. Těsně se za ní se s 29,4 procenty umístila koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Na třetím místě skončilo hnutí ANO, avšak se ziskem pouhých 8,5 procenta. Do Poslanecké sněmovny by se podle hlasů studentů dostala ještě Strana zelených (7,1 procenta). Ostatní politické subjekty nepřekročily pět procent.

Za projektem voleb nanečisto na středních školách stojí nezisková organizace Člověk v tísni, Jeden svět na školách (JSNS) a agentura Kantar. Do letošního již dvanáctého ročníku se přihlásilo 335 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 312. Studenti mohli hlasovat v pondělí 20. a v úterý 21. září. Cílem akce je podle organizátorů zvýšení zájmu mládeže o politiku.

„Po jedenácti letech pořádání studentských voleb je zřejmé, že volební preference studentů naznačují, jak v dlouhodobější perspektivě dopadnou řádné volby. Strany, jejichž obliba u studentů trvale narůstala, se dostávají nahoru i ve skutečných volbách. A naopak, strany s opačnou trajektorií výsledků ve volbách nanečisto, jdou dolů ve volbách skutečných,“ prozradil ředitel vzdělávacího programu JSNS a iniciátor voleb nanečisto Karel Strachota.

Podle něj se značně liší volební preference studentů v různých typech škol. „Gymnazisté volí výrazně jinak než jejich vrstevníci na středních odborných školách a ještě víc se liší výsledky na učilištích,“ doplnil Strachota.

Možnost volit měli studenti starší patnácti let, samotné volby pak na školách probíhaly obdobným způsobem jako ty skutečné. „Studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na hlasovacích lístcích jednotlivé politické strany, hnutí nebo koalice, které v reálných volbách kandidují. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga. Ten po skončení voleb odeslal prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní výsledky za školu k celkovému zpracování,“ vysvětlili organizátoři.