Vědci z britské univerzity si položili otázku, jak dlouho přežije koronavirus na oblečení. Podle výsledků jejich studie dokáže vir, který způsobuje onemocnění covid-19, přežít na běžně nošených látkách až tři dny. Experti se zaměřili na různé materiály, ze kterých se oblečení vyrábí. Zkoumali tak například polyester, polykoton nebo 100% bavlnu. 

Látky zkoumali odborníci na univerzitě v britském Leicesteru. Stabilitu koronaviru sledovali na různých materiálech po dobu 72 hodin. Z výsledků je jasné, že koronavirus nejdéle přežívá na syntetických vláknech, informovala BBC.

Nejvíce rizikový je proto polyester, protože byl na něm vir přítomen i třetí den a stále byl schopen přenosu na jiný povrch. Právě polyester je přitom v textilním průmyslu nesmírně oblíbeným materiálem.

Na stoprocentní bavlně pak koronavirus přežil 24 hodin. Nejlépe v testu obstál polykoton, tedy směs polyesteru a bavlny. Z něj vir zmizel už po 6 hodinách.

Zjištění jsou velmi důležité hlavně pro zdravotníky. „Pokud by sestry, lékaři a další zdravotníci nosili své pracovní oblečení domů, mohl by se vir přenést na jiné povrhy a šířit se v domácnostech,“ vysvětluje mikrobioložka Katie Lairdová.

Studie se proto zaměřila i na čištění oděvů. Například z bavlny se podařilo vir odstranit vypráním při teplotě 67 stupňů Celsia s použitím běžného pracího prostředku. Vědci proto doporučují, aby se pracovní oblečení zdravotnického personálu pralo přímo v nemocnicích nebo průmyslových prádelnách, což je ale v Česku běžná praxe.