Žárlivost má mnoho podob. Objevit se může mezi sourozenci, kteří soutěží o pozornost rodičů, mezi kolegy v práci, ale také v přátelství. Nejhorší je však tehdy, když zasáhne do vztahu. Pokud se totiž neřeší správným způsobem, může vést k mnoha problémům a dokonce až k rozchodu.

Pravdou je, že žárlivost se občas objeví v každém vztahu. Ve skutečnosti je to úplně normální součást života. Proto je ale důležité ji včas zpozorovat a správně na ni reagovat. Jak na to, prozradila pro web Metro skupina psychologů.

„Je důležité říct, že žárlivost je normální a zdravá emoce,“ vysvětluje klinická psycholožka Zoe Crossová. „Všechny emoce, včetně žárlivosti, slouží svému účelu. Říkají nám něco o našich potřebách. Ve vztahu může sloužit jako připomínka toho, jak moc si svého partnera vážíme a jak moc nám na něm záleží,“ dodává lékařka.

I přesto však může žárlivost ve vztahu způsobit množství problémů a stát se nezdravou ve chvíli, kdy se přehoupne do extrému. Existuje ale několik způsobů, jak s ní bojovat tak, aby vám i vaší druhé polovičce nenarušila vztah a neovlivnila vaše společné životy.

Neignorujte ji

„Žárlivost může být toxickou, pokud trvá příliš dlouho,“ upozorňuje vztahový psycholog Neil Wilkie. „Pár ji musí řešit hned, když se objeví, jinak se může nabalovat a zničit vztah,“ varuje. „Často se to nechává vyhnít až nakonec přijde kritický bod, který už se nedá ignorovat,“ dodává psycholog.

Dejte najevo své pocity bez obviňování

Pokud odhalíte žárlivost, je dobré své druhé polovičce říct, co cítíte. „Je důležité, aby člověk nepoužíval vůči svému partnerovi obviňující tón,“ tvrdí psychoterapeut Andre Radmall s tím, že taková mluva může partnera vyburcovat k obraně a proměnit se v hádku. Namísto toho je podle Andreho lepší vyjadřovat své pocity pomocí slovíčka „já“.

Doktorka Crossová popsala způsob, jak o žárlivosti mluvit. „Řekněme si například, že žárlíte proto, že jste šli s partnerem na večírek a on si celou dobu povídal s jinými lidmi. V tom případě je důležité o tom mluvit,“ radí psycholožka. „Řekněte, jak jste se cítili, ale snažte se vyhnout obviňujícím slovům,“ pokračuje Crossová. V takovém případě se vás totiž vaše partnerka nebo partner bude spíše snažit vyslechnout a pochopit problém.

Podívejte se na předchozí vztahy

„Pokud se pocit žárlivosti ve vašich vztazích opakuje, možná by stálo za to pátrat trochu hlouběji a prozkoumat, z čeho pramení. Někdy mají takové pocity kořeny v minulých zkušenostech,“ říká doktorka Crossová. Návštěva odborníka v takovém případě může být skvělým způsobem, jak pomoci současnému, ale i případným budoucím vztahům.