Zdražování v Česku je mnohem citelnější, než ekonomové předpokládali. Může za to inflace, která svým růstem překonává všechny odhady. Výrazně si připlatíme za alkohol, zeleninu nebo pohonné hmoty.

Češi budou muset zase sáhnout hlouběji do peněženek. Inflace se v dubnu dostala na úroveň 3,1 %, což je nejvyšší číslo od loňského září. „Inflace v České republice svým růstem překonává očekávání. Jak trh, tak Česká národní banka předpokládaly, že inflace skončí pod úrovní tří procent,“ komentuje výsledky ekonom Lukáš Kovanda.

Oproti loňskému dubnu výrazně podražily hlavně pohonné hmoty, a to o více než 16 procent. „Tento růst je však dán zejména tím, že loni v dubnu se ceny prudce propadly kvůli celosvětovému propadu cen ropy. Ty spadly v důsledku šířící se pandemie,“ vysvětluje Kovanda. Meziroční nárůst cen v květnu by měl být podle odhadů až 20procentní.

Rostou také ceny samotných aut. Navzdory pandemii za to může vysoká poptávka a kvůli nutnosti plnit stále náročnější regulace také nákladnější výroba. „Navíc se v oblasti automobilové výrobě projevují prodlevy způsobené kritickým nedostatkem čipů, jenž je globálního rázu, zasahuje i tuzemské automobilky a přetrvá zřejmě až do příštího roku,“ doplňuje ekonom.

Se zdražováním musíme počítat také při nákupu potravin. Oproti březnu jsme v dubnu výrazně více zaplatili za zeleninu, a to až o deset procent. Třeba cena papriky se šplhá až k rekordním 200 korunám za kilogram, přitom v létě roku 2018 jsme za stejné množství zaplatili jen 40 korun. Na vině je fakt, že nyní se prodává pouze skleníková produkce z dovozu, ceny by měly klesnout až v druhé polovině léta, kdy se do prodeje dostane česká paprika. Kromě ní v současnosti zdražují i okurky, rajčata, cibule nebo mrkev.

Také při návštěvě restaurací můžeme být nepříjemně překvapení. Meziročně totiž výrazně stoupla cena piva. „Do cen se promítá zejména růst cen energií či mezd v pivovarnické branži. Cena piva roste také v důsledku loňského zvýšení spotřební daně z lihovin, které snížilo poptávku po nich, takže ji zvýšilo po nejbližší náhražce, tedy pivu. Silnější poptávka po zlatavém moku, která v důsledku toho nastává, umožňuje jít s jeho cenou znatelněji nahoru,“ říká Kovanda. Hlouběji do peněženek budou muset sáhnout také kuřáci – kontinuální růst spotřební daně z tabáku bude totiž ceny i nadále zvyšovat.