V pátek 9. dubna zasáhla Velkou Británii zpráva o smrti prince Filipa. Manžela královny Alžběty II., který by 10. června oslavil sté narozeniny, už delší dobu trápily zdravotní problémy. Jak v oficiální zprávě uvedl Buckinghamský palác, zemřel pokojně ve Windsorském hradu.

Princ Filip se narodil 10. června 1921 na řeckém ostrově Korfu jako člen královské rodiny. Byl synem řeckého a dánského prince Andrease a princezny Alice von Battenberg. Pocházel z šlesvicko-holštýnsko-sonderbursko-glücksburské dynastie, která vládla v Dánsku, Norsku a Řecku. Jeho předky byli příslušníci několika panovnických rodů včetně ruské dynastie Romanovců.

Po tureckém vítězství v řecko-turecké válce v roce 1922 jeho otce vyhnali z rodné země. Tehdy 18měsíční Filip se s rodiči plavil v kolébce z bedničky na pomeranče na palubě britského křižníku Calypso k břehům Francie. Rodina se usadila v Paříži, kde Filip navštěvoval americkou školu. Od roku 1936 studoval v Německu, později Skotsku, kam se škola přesídlila pod tlakem sílícího nacismu.

V tomto období se Filip jako 13letý zúčastnil svatby svého bratrance, kde poprvé potkal tehdy 8letou Alžbětu, svou pozdější manželku. Následně se viděli až na půdě univerzity pro královské námořnictvo v Dartmouthu, kde přeskočila jiskra. V průběhu druhé světové války si pak spolu dopisovali.

Za války byl princ Filip v Britské námořní akademii a sloužil na vojenských lodích na Srí Lance, v Austrálii a v Egyptě. V roce 1944 zemřel Filipův otec, jeho matka trpěla duševní nemocí. Osud rodiny nepříznivě ovlivnil také fakt, že tři Filipovy sestry byly vdané za německé šlechtice, kteří podporovali Adolfa Hitlera. Čtvrtá sestra Cecilie zahynula při letecké havárii.

Princ Filip požádal Alžbětu o roku už v roce 1946, snoubenci však museli čekat, dokud nevěsta nedovrší 21. rok svého života. Stalo se tak 21. dubna 1947, Filip s Alžbětou se pak zasnoubili 6. července 1947. Filip se následně vzdal všech svých rodinných titulů, které ho spojovaly s německými kořeny a přijal jméno matky Battenberg v poangličtené formě Mountbatten. Přestoupil také z pravoslavné do anglikánské církve.

Svatba s budoucí královnou Alžbětou se konala 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství a prostřednictvím přímého přenosu televizí BBC ji sledovalo 200 milionů diváků. Filipovy sestry ani nikdo z německých příbuzných se svatby účastnit nemohli, jeho matka na ni i přes zdravotní problémy však dorazila. Filip se stal vévodou z Edinburghu a přijal tituly Jeho královské Výsosti a britského prince.

Mladý pár žil jistý čas na Maltě, Filip sloužil u námořnictva a princezna cestovala mezi ostrovem a Londýnem, kde se o jejich ročního syna Charlese starali prarodiče. V době cesty do Keni se 6. února 1952 dozvěděla tragickou zprávu, že zemřel její otec, britský panovník Jiří VI. Princezna byla ihned oficiálně prohlášena za královnu, hlavou Britského Společenství národů a hlavou anglikánské církve.

Od nástupu Alžběty II. na trůn plnil princ Filip důležité poslání. Doprovázel královnu na oficiálních cestách po celém světě, mnohých zahraničních návštěv se účastnil také sám. Byl patronem více než 800 různých organizací z oblasti vědeckého výzkumu, průmyslu, životního prostředí, ale také sportu.

Zdrcující zpráva o jeho smrti zasáhla Velkou Británii v pátek 9. dubna. Princ Filip se dožil úctyhodných 99 let. „Její královská výsost s hlubokým zármutkem oznámila úmrtí svého milovaného manžela, jeho královské výsosti prince Filipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská výsost pokojně zemřela dnes ráno na hradě Windsor,“ oznámila královská rodina na oficiálním twitterovém účtu.