Životní i existenční minimum poprvé po osmi letech vzroste. Vláda v pondělí 17. února 2020 schválila navýšení o 13,2 procenta. Nařízení má začít platit od prvního dubna letošního roku.

Existenční minimum od dubna 2020 vzroste z 2200 na 2490 korun a základní výše životního minima z 3410 na 3860 korun. O změnách rozhodla vláda, když schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Změnu nemusejí schvalovat poslanci ani senátoři.

Existenční minimum je definováno jako minimální hranice příjmů osob, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití. Naopak životní minimum je minimální společensky uznaná hranice příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Životní a existenční minimum pak nezahrnuje nezbytné náklady na bydlení. 

KALKULAČKU najdete zde

Zvyšuje se také nezabavitelná částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy z 6608 na 7434 korun v rámci exekuce či oddlužení. Vzhledem k růstu cen je logické, že se musí zvyšovat i sociální dávky. Mělo by k tomu docházet pravidelně podle stanoveného vzorce. Současná praxe, kdy politici mění výši sociálních dávek podle toho, jak je to zrovna napadne, vede k nízké předvídatelnosti celého sociálního systému, řekl podle webu Měšec.cz ekonom Štěpán Křeček.

Podle webu bude mít zvýšení životního a existenčního minima vliv také na finanční situaci některých osob, které tento příspěvek přímo nepobírají. Jde třeba o osoby se zdravotním postižením, které mají nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku, kde je výše dávky odvozena od výše životního minima.