Od 1. července měly podražit nákupy z ciziny. Kdo si objednává zboží z mimoevropských e-shopů, měl od příštího měsíce platit DPH u všech zásilek. A to i u těch, pro které to doposud neplatilo. Jenže nakonec je vše jinak, novelu se totiž nepodařilo zatím protlačit českým parlamentem. Balíčky z Číny je tak možné stále nakupovat bez daně.

„Novela zákona o dani z přidané hodnoty a celního zákona, která byla předložena Vládou ČR do Poslanecké sněmovny v květnu 2020, je po třetím čtení a nyní míří do Senátu ČR. Vzhledem k tomu, že Parlament ČR nestihne do 1. července 2021 návrh novely schválit tak, jak to předpokládá legislativa EU, nebude Celní správa ČR při dovozu zásilek nízké hodnoty DPH vybírat,“ oznámila v pondělí mluvčí celní správy Hana Prudičová.

Osvobození od DPH u levných a drobných zásilek do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, mělo přitom skončit právě 1. července. Novela zákona o dani z přidané hodnoty odstraňuje výhodu, kterou měly dlouhá léta především čínské e-shopy ve srovnání s těmi evropskými.

„Češi z Číny zhusta objednávají například kabely nebo kryty, nabíječky, ochranná sklíčka, sluchátka či další příslušenství mobilních telefonů. V období před pandemií Češi z Číny ročně objednávali bezmála 40 milionů drobných zásilek bez DPH,“ tvrdí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovana.

Celní správa však upozorňuje, že legislativa je od příštího měsíce účinná. „Je upravena nařízeními v rámci právního systému EU, která jsou účinná přímo bez nutnosti upravovat národní legislativu. Na základě celní legislativy EU mají expresní přepravci povinnost podávat elektronické celní prohlášení i na zásilky v hodnotě do 22 eur, přestože celní orgány nebudou vyměřovat DPH,“ vysvětluje Prudičová.

Od kdy se tedy drobné zásilky začnou v Česku danit, zatím není jasné. „Předpokládanou účinnost novely zákona o dani z přidané hodnoty nelze odhadnout, nicméně bezprostředně po nabytí její účinnosti začnou celní orgány i u zásilek nízké hodnoty DPH vyměřovat a vybírat,“ uzavřela mluvčí celní správy.