Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

Obzvláště zajímavé jsou v poslední době některé návrhy, jak těmto projevům zamezit a jakým způsobem je můžeme zvrátit. Asi nikomu nemohla uniknout činnost klimaaktivistického sdružení Poslední generace (Letzte Generation) působícího v Německu a Rakousku.

Za svoji krátkou existenci už si dokázalo vydobýt slušné renomé především svým blokováním silnic a ničením kulturních památek. Hlavní ideolog Poslední generace, německý ekonom Helge Peukert, přišel na blogu OXI s naprosto originálním plánem, jak zachránit Zemi před zkázou. Některé návrhy jsou opravdu zajímavé.

Geniální plán zničení ekonomiky

Plán počítá se snížením emisí skleníkových plynů v Evropské unii na čistou nulu do roku 2035. Co by obnášelo naplnění tohoto plánu? Životy nás všech by se změnily od základů. S mnoha věcmi, na které jsme nyní zvyklí, bychom se zřejmě museli rozloučit.

Vezměme si třeba obyčejné rozdělávání ohně, jehož objev představoval kdysi v dávných prehistorických dobách zlomový bod v technologickém rozvoji a posunul lidstvo mílovými kroky směrem kupředu.

Pokud bychom měli přispět k naplnění cíle zeleného ekonoma, nastal by pro lidi konec jakéhokoli rozdělávání ohňů, grilování, spalování plodin a zahradního odpadu. Opravdovou výzvou je také omezení množství odpadu z domácností na 10 %, což samozřejmě fakticky předpokládá i konec veškeré spotřeby čehokoli.

Obrovské změny by nastaly i v dopravě

Realizaci cílů Peukertova plánu by velice krutě pocítili úplně všichni řidiči, protože by byly demontovány silnice a dálnice. Zřejmě proto nebude jiná možnost, než jezdit po prašných cestách bez pevného povrchu.

Nemáme tady však jen dopravu po souši, ale i vodu a vzduch. Často a rádi cestujete letadlem nebo lodí? Taky chyba. Na obojí můžete hodně rychle zapomenout. Mezi požadavky najdeme zákaz výletních lodí a vedle toho i nízkonákladových leteckých společností a vůbec omezení letecké dopravy spojené se zavřením většiny letišť.

Omezení průmyslu

Mnohá průmyslová a výrobní odvětví mají být z velké části omezena také. Jmenovitě je zmíněný automobilový průmysl, chemický průmysl, fosilní paliva, těžba dřeva, hnojiva, kovy a třeba také finanční sektor.

Utrum by dostala i prakticky veškerá nová stavební činnost, s výjimkou nutných nových staveb a domů s nulovými emisemi. Z velké části bychom se tedy vrátili do časů před průmyslovou revolucí.

Proměnou od základů by prošlo i naše stravování, zvláště pokud máte rádi a jíte maso. Součástí záchranného plánu je i zákaz konzumace masa a uzenářských výrobků, případně pouze příděly na „nízké, maximální kvóty na hlavu.“

Daň z dýchání

Hlavním zdroje příjmů státu mají představovat daň z emisí oxidu uhličitého ve výši pěti procent ročního příjmu na každou tunu CO2 nad spotřebu dvou tun oxidu uhličitého na osobu. Nejspíše to bude znamenat i zavedení daně pro každého člověka za to, že vůbec dýchá. Zato bychom ale neplatili žádné DPH a pracovní doba by měla být omezena na maximálně 25 hodin týdně. A to se opravdu vyplatí za situace, kdy ekonomika přestane fungovat.

Kdyžto to tedy celé shrneme, jedná se o opravdu originální a geniální plán totální destrukce celého hospodářství. Jeho autor by měl za svůj velmi neotřelý přístup aspirovat na Nobelovu cenu za ekonomii, protože tak dokonale promyšlený návrh cíleného zničení hospodářství a zchudnutí obyvatel jsme tu opravdu ještě neměli.

Na samotný závěr bych se rád vrátil k onomu požáru v Českém Švýcarsku, kterým článek začínal. Zvláště daň z emisí oxidu uhličitého má své opodstatnění. Známá aktivistka Michaela Pixová to řekla přesně, když na Twitteru v reakci na dopadení pachatele požáru tvrdila, že není možné házet antropogenní klimatickou změnu na jednoho člověka se zapalovačem.

Vinu nesou úplně všichni lidé

Nemělo by zůstat jen u placení daně z emisí CO2 či (ne)dobrovolného zchudnutí. Všichni lidé by (nejen v Česku) měli coby viníci klimatické změny jít do vězení stejně jako samotný člověk, který má na svědomí onen inkriminovaný požár. Věřím, že všichni aktivisté půjdou příkladem a další lidé je budou následovat.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.