Vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson by podle odborníků měly poskytovat ochranu před koronavirem šest měsíců. Stále však není jasné, jak to bude s odolností proti nákaze po uplynutí tohoto období a jak situaci ovlivní přibývající mutace viru.

Narůstající počet naočkovaných a stejně tak přibývající informace o dalších variantách koronaviru, poskytují vědcům přehled o účinnosti jednotlivých vakcín proti onemocnění covid-19. Pfizer/BioNTech v této souvislosti oznámil, že kvůli šířící se mutaci delta bude v srpnu žádat o povolení na podávání třetí dávky své vakcíny.

Ve svém prohlášení z 8. července společnost citovala údaje ze studie izraelského ministerstva zdravotnictví, ve které se uvádí, že za šest měsíců po očkování klesl počet infekcí a symptomatických onemocnění. To naznačuje, že vakcína zůstává účinná při prevenci závažných průběhu koronaviru déle než půl roku.

Další výzvu však nyní představuje varianta delta. „Izraelská studie dospěla k závěru, že vakcína od společností Pfizer/BioNTech není proti variantě Delta tak účinná, jako proti jiným mutacím,“ informoval deník The Wall Street Journal o průzkumu, který v Izraeli proběhnul od začátku června do začátku července. Tedy v období, kdy země zaznamenala ohniska nákazy způsobené právě variantou delta.

Izraelské ministerstvo uvedlo, že v období prudkého nárůstu byla vakcína účinná na 64 procent proti koronavirové infekci a na 94 procent při prevenci proti vážnému průběhu onemocnění covid-19. Jde tedy o podstatný pokles proti původní účinnosti, která představovala 94 procent proti infekci a 97 procent proti vážnému průběhu. Podle výrobce vakcíny tak bude zřejmě potřebná třetí dávka do šesti až dvanácti měsíců po druhém očkování.

Naočkovaní lidé vakcínou Pfizer/BioNTech však zůstávají vysoce chráněni před těžkým průběhem onemocnění covid-19 po dobu nejméně šesti měsíců. Výrobce se domnívá, že třetí dávka může být prospěšná pro udržení nejvyšší úrovně ochrany. Jeho zjištění totiž naznačují, že hladiny protilátek mohou po třetí dávce vzrůst pěti až desetinásobně.

Americký úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ale vydali společné prohlášení, podle kterého plně naočkování lidé nepotřebují posilující dávku. Podobně to vidí také Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta tvrdí, že až po shromáždění velkého množství dat bude zřejmé, zda je potřebné podávat další dávku.