Zprávy o zdražování se na české domácnosti valí ze všech stran. Hlouběji do kapsy bude potřeba sáhnout také v případě elektřiny i plynu, už nyní přitom za energie platíme suverénně nejvíce v celé Evropě. Ekonom Lukáš Kovanda varuje, že bude ještě hůř. Podle něj se proto vyplatí fixace cen.

České domácnosti se musí připravit na razantní zdražení elektřiny. Na burze totiž citelně zdražuje velkoobchodní elektřina, meziročně i více než o polovinu. Její zdražení pocítí podle Kovandy na svých peněženkách řadoví odběratelé z řad domácností, a to ještě letos.

„V druhé polovině roku a začátkem roku příštího elektřina – ale i plyn – pro domácnosti zdraží až o deset procent. To znamená, že průměrná domácnost dá za elektřinu o 1400 korun ročně více než nyní, plyn jí pak zdraží ročně o tisícikorunu. Zvláště v případě elektřiny se vyplatí cenu nyní fixovat, třeba na tři roky, neboť její cena poroste nejen letos, resp. v roce 2022, ale také v letech 2023 a 2024,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Obyvatelé České republiky přitom již v době pandemie platili a platí suverénně nejvyšší cenu za elektřinu v celé Evropě. Vyplývá to z aktuálních mezinárodně srovnatelných údajů Eurostatu. „České domácnosti, které spotřebovávají 1000 až 2500 kilowatthodin elektřiny ročně, platily loni průměrně 4,66 koruny za kilowatthodinu. Po přepočtu dle parity kupní síly měny, který umožňuje mezinárodní srovnání, jde o suverénně nejvyšší cenu v celé Evropě,“ vysvětluje Kovanda.

„Často se například uvádí, že v Německu je elektřina příliš drahá. Jenže po přepočtu dle parity kupní síly měny stála loni kilowatthodina v Německu tamní domácnosti o 37 procent méně než ty v České republice,“ tvrdí ekonom s tím, že elektřina vyšla tuzemské domácnosti dráž než ty německé dokonce i bez přepočtu dle parity kupní síly měny. „V Česku loni bez tohoto přepočtu stála kilowatthodina dle Eurostatu v uvedeném pásmu roční spotřeby průměrně 0,18 eura. V Německu to bylo 0,17 eura,“ doplnil ekonom.