Pandemie koronaviru má výrazný vliv na pití alkoholu v Česku. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Nielsen Admosphere lidé pijí o něco méně, poměrně velká část z nich však přesunula své pití domů. Častěji holdují alkoholickým nápojům například u televize.

Výzkum potvrdil, že počet Čechů, kteří pijí alkohol sami doma, se zvýšil o 20 procent. Narostl také počet lidí, kteří doma pijí ve společnosti dalšího člena rodiny, a to o 17 procent. „Výsledky aktuálního březnového výzkumu ukazují, že současná vlna pandemických opatření a s ní spojená další omezení kontaktů opět mírně snížila konzumaci alkoholu v méně rizikových skupinách (patrný posun z frekvence 2–4x měsíčně do kategorie 1x měsíčně), zatímco v rizikovějších skupinách, které pijí alkohol několikrát týdně, zůstala konzumace na stejné úrovni jako v únorovém výzkumu,“ popsala Hana Friedlaenderová ze společnosti Nielsen Admosphere.

Nielsen Admospher

Výsledky výzkumu | FOTO: Nielsen Admosphere

Zatímco ještě před vypuknutím pandemie dotázaní popíjeli při posezeních s přáteli a blízkými nebo na oslavách či během svátků, v době pandemie pijí nejčastěji doma ve společnosti partnera, člena rodiny nebo spolubydlícího. Stejně jako před pandemií, druhé místo patří oslavám a svátkům. Počet lidí, kteří při těchto příležitostech popíjí alkohol, je však o něco nižší. Pití při posezení s přáteli a blízkými se ani v současné době nevzdalo 34 % respondentů, ve větší míře se jedná o mladší ročníky.

Nárůst zaznamenalo také pití o samotě, ke kterému se nyní uchylují dvě pětiny lidí, zatímco před pandemií to byla pětina. Průzkum dále ukázal, že Češi mnohem častěji pijí alkohol při sledování televize. Momentálně jich je mezi konzumenty alkoholu čtvrtina, zatímco před pandemií to bylo 11 %.

„Slabší konzumenti alkoholu (1–4x měsíčně) mají ve srovnání se silnějšími popíjení alkoholu častěji spojené s nějakou sociální aktivitou, jako je posezení s přáteli nebo blízkými nebo společenská událost typu koncertu, sportovní události a podobně. Oproti tomu silnější konzumenti alkoholu (několikrát týdně) i v době před pandemií častěji popíjeli doma sami.“ doplnila k výsledkům průzkumu Friedlaenderová.