Téměř v celém Česku lidé pozorují velké množství chroustků letních. Brouci jsou v posledních dnech prakticky všude, ať už v lesích, parcích, na zahradách nebo dokonce v ulicích měst. I přesto, že jejich nálety mohou být nepříjemné, podle odborníka nejsou na místě žádné obavy.

Chroustci letní se masivně objevují od poloviny června do poloviny července v klimaticky vhodných letech. „Faktory, které obecně hmyz nejvíce pozitivně ovlivňují, jsou mírné zimy a pak co nejmenší množství klimatických extrémů, jako jsou extrémní vedra, nebo naopak dlouhé intenzivní deště,“ vysvětlil webu yookee.cz docent Petr Kočárek z Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Přirozené místo pro chroustky jsou listnaté lesy, vyskytují se ale také v parcích a zahradách, a to pak obvykle ve větším množství. Velmi viditelná jsou jejich večerní rojení, kdy za soumraku ve velkém množství poletují kolem stromů a jiných předmětů, které jim stromy připomínají.

„Chroustci nejsou dobrými letci, často narážejí do různých překážek a padají na zem. Se stromem si spletou i stojícího člověka, takže pak zmateně krouží kolem hlav, občas narazí i do obličeje. Není se však čeho obávat a pokud uvízne ve vlasech, stačí jej vymotat,“ uklidňuje Kočárek s tím, že chroustci nekoušou ani nevylučují významně dráždivé sekrety. Brouky tak není důvod zabíjet.

Pokud vám chroustek omylem vletí do domácnosti, stačí je jen vzít a vyhodit ven. „Od chroustka nehrozí žádné nebezpečí. Z tohoto hlediska je to vlastně roztomilý brouček, který může dobře posloužit jako ukázka hmyzu pro děti. Protože je neškodný, děti jej mohou vzít do ruky a prohlédnout si jej. Z otevřené dlaně po chvilce odletí,“ popsal odborník.

Jiný názor na chroustka mají zemědělci a zahrádkáři. Larvy totiž poškozují kořínky pěstovaných plodin včetně trávníků, dospělí brouci zase ožírají listy. „Chroustkům vadí časté obdělávání půdy, takže na udržovaných záhonech larvy většinou nebývají. Horší je to v trávnících nebo kořenech keřů a drnovitě rostoucích bylin. Při masivním přemnožení je někdy nezbytné použít chemický postřik,“ upozorňuje Kočárek. „Chroustci jsou oblíbenou potravou ptáků, takže pomáhá podporovat výskyt ptáků na zahrádkách, například vyvěšováním budek,“ dodává.

Chroustka letního si lidé často pletou s chroustem. Oba totiž patří do stejné čeledi brouků a jsou si docela podobní. Na první pohled je ale nápadný rozdíl ve velikosti. „Zatímco chrousti bývají velcí až 3 centimetry, obvyklá délka chroustka je okolo 1,5 centimetrů. Pro chrousty je také typický bílý pilovitý vzor po stranách zadečku, kdežto chroustci jsou celí žlutohnědí,“ vysvětluje Kočárek.