Daňová kobra za sedm let své existence zachránila Česku téměř 13 miliard korun. Ve čtvrtek o tom společně informovali ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Šéfka státní kasy se navíc pochlubila na twitteru. Úspěch projektu oznámila prostřednictvím známé znělky populárního německého seriálu Kobra 11.

„Jejich revírem je Česká republika. Jejich tempo vražedné. Jejich protivníci jsou daňoví podvodníci, organizovaní zločinci a pašeráci. Kolegové z Daňové kobry pracují ve dne v noci. Přestože o nich zatím nebyl natočen akční seriál jako o kolezích z německých dálnic, tak respekt,“ napsala ve čtvrtek na twitteru ministryně Schillerová.

Podle resortů vnitra a financí pokračovala Daňová kobra navzdory komplikacím způsobeným pandemií loni v úspěšném potírání daňových úniků a daňové kriminality. „V době, kdy všichni včetně bezpečnostních sborů museli řešit pandemii bezprecedentního rozsahu, dokázali policisté, celníci i specialisté z Finanční správy v rámci Daňové kobry uchránit státu 680 milionů. Jsem na tyto profesionály skutečně pyšný a děkuji jim,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Od svého vzniku Daňová kobra státu zachránila 12,94 miliard korun. „Od roku 2014 jsme získali do státního rozpočtu prostředky, za které bylo možné jednorázově přilepšit důchodcům o 5400 Kč, postavit 43 kilometrů dálnic nebo třeba armádě pořídit 27 moderních vrtulníků. Je moc dobře, že náš stát o tyto peníze nepřišel a v rozpočtu tak zůstal dostatek prostředků na zvyšování životní úrovně občanů i na potřebné investice,“ prozradila ministryně Schillerová.

Daňová kobra vznikla 11. dubna 2014, kdy tehdejší ministři financí a vnitra uzavřeli dohodu o spolupráci, výměně informací a koordinaci. Následně byl 13. června podepsán prováděcí protokol mezi zástupci Policie České republiky, Finanční správy a Celní správy. Projekt Daňová kobra tak mohl odstartovat.

Necelý měsíc od podpisu prováděcího protokolu Daňová kobra poprvé zasáhla. „Jednalo se o případ fiktivních obchodů s neexistujícími nanodisky, kdy mělo být požadováno vyplacení nadměrného odpočtu DPH ve výši cca 270 milionů korun. Díky efektivní metodě práce Daňové kobry se vyplacení této částky podařilo zabránit,“ připomíná mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.