Pro stát budeme letos pracovat o jeden den více než v loňském roce. Den daňové svobody totiž v tomto roce připadne až na 30. června. Vyplývá to z výpočtů společnosti Deloitte.

Češi tak budou v letošním roce pracovat na stát 181 dní, zatímco loni to bylo o jeden méně. Jako den daňové svobody se označuje okamžik, od kterého jde veškerá mzda na účet zaměstnance. Do té doby totiž pomyslně veškerý příjem připadá státu.

V roce 2020 by se měla celková daňová zátěž v české ekonomice opět mírně zvýšit. Letošní rok přináší hned několik důležitých změn. Hned v úvod roku došlo ke zvýšení sazeb spotřebních daní za tabákových výrobků, lihu a hazardu. Zvýšení celkové daňové zátěže by naopak mělo zmírnit snížení DPH u vodného, stočného, stravovacích služeb, točeného piva či kadeřnických služeb. Celkovou daňovou zátěž ovlivní také další zvýšení výdajových paušálů, říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle Marka dlouhodobě míra zdanění v Česku stoupá. Podle data dne daňové svobody patříme zhruba do poloviny mezi zeměmi EU podle výše celkové daňové zátěže,“ dodává ekonom. Přibližně stejně jako Češi na tom budou i Britové a Norové. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci v Dánsku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.