Šimpanz Ham se v roce 1961 stal prvním lidoopem, který se dostal do vesmíru. V průběhu zhruba 16minutového letu se však opičák musel vypořádat s mnohými komplikacemi, nakonec ale přežil a vše zvládl bez vážných zranění, připomíná web deníku The Sun. Jedinou památku na vesmírnou výpravu byl naražený nos.

Opičák vyrazil do kosmu před jednašedesáti lety, konkrétně 31. ledna 1961. V dubnu stejného roku se pak po šimpanzích stopách vydal do vesmíru i první člověk, kterým byl pochopitelně Jurij Gagarin. 

Ham do vesmíru cestoval raketou Mercury-Redstone, kterou vypustila NASA z mysu Canaveral na Floridě. Kvůli technickým problémům se šimpanz namísto původně plánované výšky 185 kilometrů ocitl až 253 kilometrů nad zemí. Díky tomu se prodloužil jeho pobyt ve stavu bez tíže, a to z původních 4,9 minut na celkových 6,6 minut. Celková délka letu tak trvala 16,5 minuty. V průběhu cesty se opičák nijak nezranil, podle tehdejších záznamů byl pouze trochu dehydrovaný.

NASA / Public domain

Šimpanz Ham se stal v roce 1961 prvním lidoopem ve vesmíru | FOTO: NASA / Public domain

I přesto však šimpanz zažil za letu několik komplikací. V raketě například klesl tlak z 38 kilopascalů na 7, Hama naštěstí před nebezpečím zachránil skafandr. Kvůli vychýlené trajektorii pak raketoplán dosáhl vyšší rychlosti, namísto plánovaných 7081 kilometrů v hodině se k zemi řítil rychlostí 9426 kilometrů v hodině.

Raketa nakonec skončila v Atlantickém oceánu, kde ji objevilo pátrací letadlo. Ham byl zachráněn a jeho jediným zraněním byl naražený nos, k čemuž pravděpodobně došlo při přistání. Za obětavý let opičák dostal jablko a polovinu pomeranče.

Šimpanz dostal své jméno až poté, co let dokončil. Do té doby ho americké letectvo označovalo číslem 65. Důvodem bylo to, že pokud by akci nepřežil, v médiích by se hovořilo o neúspěšném letu číslo 65.

Ham se narodil v africkém Kamerunu v roce 1957. Opičáka chytili lovci zvířat ještě předtím, než si ho vyhlédla a zakoupila americká NASA. Následně žil na letecké základně Holloman ještě s několika dalšími šimpanzi, kteří byli testováni na podobné experimenty. Ham začal s leteckým výcvikem už ve svých svou letech.

Od roku 1963 žil v zoologické zahradě s jinými šimpanzi. Zemřel ve věku 26 let a jeho ostatky se nachází v Národním muzeu zdraví a medicíny ve Washingtonu.