Takzvaná elektronická občanka je zase o krok blíž ke svým budoucím evropským uživatelům. Rozhodně však nejde jen o digitální náhradu plastové kartičky, kterou dnes každý z nás nosí v peněžence. Nejen samotným uživatelům, ale i státní správě a soukromým společnostem, jako jsou banky nebo pojišťovny, přinese snížení administrativní zátěže a urychlí zařizování nespočtu záležitostí. Od nákupu alkoholu v supermarketu po založení účtu v bance v jiném než rodném státě EU; s tím vším vám nová elektronická identita pomůže. S Piráty jsme pak zapracovali na tom, aby byl celý systém co nejbezpečnější a fungoval na principu otevřeného softwaru (open source). 

Nespočet výhod díky jedné aplikaci

Pokud chceme brát přesun do digitální dekády skutečně vážně, zavedení elektronické identity je bezesporu jedním ze základních kamenů této transformace. Elektronická občanka nám, uživatelům, ale především přinesu nespočet výhod. Všude, kde je dnes nutné prokazovat svoji totožnost pomocí občanského průkazu, nám postačí právě tato aplikace. Ať už jde o odbavení na letišti, půjčení auta nebo žádost o půjčku. Především pak budou na e-občanku napojeny veškeré veřejné instituce, což se pozitivně promítne do veškerého zařizování na úřadech. Už nebude potřeba prokazovat místo trvalého bydliště nebo dokládat rodný list, vše si úřady ověří sami. Samozřejmě s Vaším předchozím souhlasem.

Zároveň bude možné zobrazit pouze některé údaje, jako je věk občana. Pokud budou třeba – především mladší – zákazníci nakupovat alkohol v baru nebo supermarketu, k potvrzení nabytí plnoletosti postačí ukázat jen dosažený věk, bez nutnosti ukazovat jméno nebo číslo průkazu. Další nespornou výhodou bude v neposlední řadě možnost propojit vaše eID se zdravotními certifikáty, třeba s průkazy o očkování nebo předpisem na léky, které si bude možné vyzvednou kdekoliv v EU.

Národní ID s celoevropským využitím

Přestože aplikace bude jednotná pro všechny občany EU, rozhodně to neznamená, že by se jednalo o „evropskou občanku“. Údaje na identifikační kartě budou stále stejné, nicméně s tím rozdílem, že se s nimi bude možné díky unifikovanému formátu prokázat ve všech státních institucích Evropské unie. Pokud tedy například pracujete v zahraničí a v daném státě platíte daně nebo si v něm chcete založit účet, díky elektronické občance si ušetříte administrativní kolečko kvůli ověřování identity.

Digitálně, ale rozhodně ne povinně!

Výhody jednotné identifikační aplikace tak ušetří čas a starosti nejen svým uživatelům – občanům, ale také státním i soukromým institucím. Administrativní procesy se tak v mnohém zjednoduší a zrychlí, což jistě ocení každý z nás. Pokud se však kdokoliv rozhodne z jakéhokoliv důvodu zůstat u tradiční „plastové kartičky“, rozhodně nebude v ničem znevýhodněn. To je totiž jeden z bodů, na kterém jsme s Piráty také pracovali. Přestože elektronická občanka přináší řadu výhod, rozhodně nesmí kohokoliv jakkoliv diskriminovat v dostupných službách. Její používání bude samozřejmě dobrovolné a zcela na svobodném rozhodnutí každého občana EU.

Ochrana osobních údajů nesrovnatelná se současnou fyzickou kartou

Návrh na elektronickou občanku momentálně prošel Výborem pro průmysl, výzkum a energetiku, kde se nám v rámci pozměňovacích návrhů podařilo přidat hned několik zásadních pravidel pro co nejbezpečnější fungování aplikace. Původní návrh počítal s centrálním ukládáním historie transakcí uživatelů a jejich správou provozovatelem aplikace. To by ovšem kvůli obrovské koncentraci velice citlivých osobních dat nebylo, vzhledem k možnosti kybernetických útoků, to nejbezpečnější řešení. Podařilo se nám tak prosadit, že tato data budou uloženo přímo v zařízeních konkrétních uživatelů a provozovatel aplikace bude shromažďovat pouze takové informace, které jsou pro její provoz nezbytně nutné.

Celý systém bude navíc, také díky Pirátům, fungovat na principu decentralizovaného otevřeného softwaru (open source), což zajistí větší transparentnost, bezpečnost a snazší průběžný vývoj aplikace. Při poskytování jakýchkoliv osobních údajů budou uživatelé vždy udělovat informovaný souhlas k jejich sdílení. Podařilo se nám tak zajistit, že aplikace bude fungovat v podstatě nejtransparentnějším a nejbezpečnějším způsobem, samozřejmě po konzultaci s předními odborníky z oblasti digitální bezpečnosti.

Aplikace hodná 21. století

Osobně jsem nesmírně rád, že aplikaci s elektronickou identitou budou už brzy moct používat všichni občané Evropské unie. Návrh musí být teď odhlasován na plénu Evropského a parlamentu a posléze projít Radou. Na stažení potřebné aplikace si tedy ještě chvilku počkáme, nicméně schválení jejího návrhu by nemělo stát nic v cestě. V Česku už ostatně několik let funguje e-identitu občana, které je takovou demo verzí či předchůdcem právě elektronické občanky. Mnoho občanů ji už dnes z pohodlí svého smartphonu využívá. V Estonsku, které je v digitalizaci státní správy naprostou špičkou Evropy, mají digitální identifikační systém už neuvěřitelných dvacet let. I díky tomu tak podání daňového přiznání a zaplacení daní trvá průměrnému Estonci jen 3 minuty. A brzy to tak může být u nás a v celé EU.

Autor je europoslanec za Pirátskou stranu.