Odborníci na východě Slovenska otestovali na myších a morčatech ruskou vakcínu Sputnik V. Miroslav Ryzner ze společnosti Imuna Pharm prozradil, že zkouška na hlodavcích dopadla na výbornou. Várka vakcín dovezená na Slovensko je tak podle něj neškodná. 

„Testování probíhalo na pěti myškách a dvou morčatech, co se týká komponentu jedna. Taktéž komponent dvě byl testovaný na pěti myškách a dvou morčatech. Zkouška trvala sedm dní. Celé pozorovací období se neukázaly žádné projevy toxicity, hlodavci neztratili na hmotnosti a žádné zvíře neuhynulo. Zkouška tedy dopadla s vyhovujícím výsledkem,” informoval podle webu tvnoviny.sk Miroslav Ryzner z referátu biologických zkoušek na zvířatech společnosti Imuna Pharm.

Jak dále prozradil, na testování spolupracují s Biomedicínským centrem Slovenské akademie věd. „Část jednoho testování vykonáme na zvířatech a v ostatních budou pokračovat oni. Jde o imunizaci myší. Po 14 dnech imunizace se myším odebere krev, získá se sérum a to následně bude analyzovat biomedicínské centrum,” vysvětlil Ryzner.

Testovalo se v Šarišských Michalanech. Každého hlodavce před aplikací vakcíny zvážili. Dvacetičlenný tým pak vzorky vakcín testoval ve speciální laboratoři. Pokud by se odborníkům něco nezdálo nebo by nějaké zvíře uhynulo, pokus by mohli ještě zopakovat. V případě dalšího úmrtí by pak zkouška definitivně neuspěla a vakcína byla označena za nevyhovující.

Evropská léková agentura (EMA) už odstartovala průběžné hodnocení ruské vakcíny Sputnik V. Zatím však tvrdí, že nemá potřebná data. Vyzývá proto členské státy, aby ji neschvalovaly ani pro nouzové použití.