Rozdíly ve způsobu vnímání a zpracování informací formují ideologické názory, zjistili vědci z univerzity v Cambridge. Jejich studie se zaobírala šestnácti různými ideologiemi, mezi které patřily i extrémismus nebo liberalismu. Výsledky odhalily, že lidé hlásící se k extrémismu vidí svět černobíle a jsou mnohem více negativní než liberálové. 

Výzkum probíhal na více než 330 dobrovolnících ve věku od 22 do 63 let, informoval britský deník The Guardian. Účastníci museli v průběhu dvou týdnů zvládnout 37 neuropsychologických testů a 22 průzkumů osobnosti. Úkoly byly navrženy tak, aby byly neutrální, nikoli emocionální nebo politické – zahrnovaly například memorování vizuálních tvarů.

Vědci následně pomocí matematických modelů získali data o tom, jak se účastníci výzkumu například dokáží učit a vnímat informace. Ze studie vyplývá, že ideologie jedinců se odráží v jejich schopnosti zpracovávání informací a poznávání.

Podle závěrů výzkumu jsou lidé, kteří se hlásí k extrémismu, velmi negativní a vidí svět černobíle. Při řešení úkolů, které vyžadovaly složitější kroky, pak měli větší problémy. Byly pro ně těžší a delší dobu je zpracovávali.

„Lidé se sklony k extrémismu nedokáží dobře ovládat své emoce, což znamená, že jsou impulzivní a mají tendenci vyhledávat emotivní situace,“ vysvětlila doktorka Leor Zmigrodová z katedry psychologie v Cambridge, která je autorkou studie.

Při některých úkolech vyžadovali odborníci od účastníků výzkumu, aby na otázky odpověděli co nejrychleji a nejpřesněji. Lidé, kteří jsou politicky konzervativní, zvolili pomalejší a stabilnější strategie, naopak političtí liberálové zvolili o něco rychlejší a zuřivější, ale méně přesný přístup, dodali vědci.