Facebook v nejbližších týdnech vypne funkci, která dokáže rozpoznat tváře na fotografiích či ve videích. Sociální síť současně odstraní údaje o obličejích více než jedné miliardy uživatelů. Hotovo má být do konce roku, oznámila společnost na svém blogu. Kvůli této technologii čelil Facebook dlouhodobě kritice, odpůrci upozorňovali na možný zásah do soukromí a hrozbu zneužití.

Technologický gigant tento krok vysvětluje obavou z používání této funkce. „Musíme zvážit pozitiva rozpoznávání obličejů a rostoucí obavy veřejnosti, zvláště když regulační orgány zatím neposkytly jasná pravidla,“ vysvětlil na blogu viceprezident Facebooku pro umělou inteligenci Jerome Pesenti. „Vzhledem k této přetrvávající nejistotě se domníváme, že je vhodné omezit použití rozpoznávání obličejů na úzký okruh případů,“ doplnil.

Technologie nyní bude fungovat jen v některých případech, například pro možnost dostat se k uzamčenému účtu nebo k odemknutí svého zařízení. Sociální síť funkci rozpoznávání obličejů spustila na konci roku 2010. Prvně se objevila ve Spojených státech a následně se rozšířila do všech zemí, kde Facebook funguje.

Princip automatického rozpoznání obličejů a přidávání jmen k fotkám funguje jednoduše. Ve chvíli, kdy nahrajete na Facebook fotografii, sociální síť snímek srovná s existujícími fotografiemi a jmény ve své databázi. Následně uživateli navrhne automatické použití těchto jmen pro označení lidí na nahraných fotografiích. 

Ihned po spuštění někteří lidé vyjádřili obavy o své soukromí, kritikou nešetřily ani bezpečnostní firmy. „Facebook opět sdílí osobní informace bez svolení. Řadě lidí vadí, že webová stránka jako Facebook může zjistit, jak kdo vypadá a tuto informaci použít bez svolení. Většina uživatelů Facebooku stále netuší, jak si nastavit soukromí, protože systém je pro ně nepřehledný,“ reagovala tehdy na svém blogu například společnost Sophos.