Další díl Dobré práce je tady. Tentokrát si europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzkoušel práci u jediného výrobce masopustních a karnevalových masek v Evropě. Firma PVO ze Zákup v Libereckém kraji funguje nepřetržitě už od roku 1884. 

Vyzkoušel jsem si celý proces výroby papírové masky a bylo to zajímavé. Vrátil jsem se do dětských let, vzpomněl jsem si na výtvarnou výchovu, jak mi říkala učitelka, abych se soustředil na práci a ze zbrklosti nepřetahoval. Tady jsem se opravdu soustředil,“ popsal zážitky Zdechovský.

„Mají tady nejrůznější druhy masek, které jsou na rozdíl od těch čínských opravdu kvalitní. Pokud byste sháněli papírovou masku, pak doporučuji firmu ze Zákup. Děkuji, že mi ukázali řemeslo, které tady vykonávají přes sto let,“ doplnil europoslanec.

Firma PVO, tedy Papírenská výroba a obchod, je dnes jediným výrobcem kompletního papírového masopustního a karnevalového sortimentu nejen v České republice, ale v celé Evropě. Zhotovuje lampiony, serpentýny, girlandy, konfety, krepovou trávu, papírové čepice, praporky organtýnové, papírové masky, obří nasazovací hlavy a další papírové zboží. Provádí práce na příklopových lisech, kašírování, slepování, bigování, ohýbání a jiné kartonážní práce.

Mezi dlouhodobé odběratele firmy ze severu Čech patří české a moravské velkoobchody s papírenským zbožím a zahraniční firmy z Holandska, Německa a Slovenska. Od roku 2011 je PVO nositelem certifikátu Regionální výrobek Lužických hor a Máchova kraje. Výrobky jsou vyráběny z tuzemských certifikovaných surovin a pro malování masek se používají barvy shodné s barvami pro děti. Výroba je proto ekologická a zbytky materiálů se bez problémů recyklují.