Šíření koronaviru se stále nedaří zabránit, epidemie má fatální důsledky na akciové trhy po celém světe. Vrásky na čele přidělává také českým firmám. I přesto, že zatím nepropouští, problémy mohou nastat v druhé polovině roku.

Nezaměstnanost v Česku klesla v únoru po dvou měsících růstu na rovná tři procenta. V evidenci úřadu práce bylo na konci minulého měsíce registrováno 227 369 osob. Jde o nejnižší hodnotu od roku 1991. Oproti lednu klesl počet lidí bez práce o téměř tři tisíce, před rokem bylo nezaměstnaných dokonce o více než 14 tisíc více. Česko tak díky tomu zůstalo zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti v Evropské unii.

Na trhu práce se začínají objevovat sezónní pracovní pozice, které je vzhledem k teplému počasí možno obsazovat dříve, než bývá obvyklé. Vzhledem ke stabilním teplotám vysoko nad bodem mrazu je možné rozjet venkovní práce,“ vysvětluje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. V nezaměstnanosti se tak zatím nepříznivé dopady šíření nového koronaviru nepromítají. „První projevy by mohly nastat ve druhém čtvrtletí letošního roku,“ varuje Křeček.

Šíření nemoci totiž podle ekonomů vyvolává paniku na trzích a poptávkový šok, který se může negativně promítat do růstu světové i české ekonomiky ještě dlouhou dobu. „Zasaženým odvětvím bude také turistický ruch a oblast přepravy, zejména letecké. V letošním roce je třeba počítat s návratem míry nezaměstnanosti nad úroveň tří procent,“ uvedl také ekonom Lukáš Kovanda.

Podle Štěpána Křečka ale není důvod k panice. „Firmy se vzhledem k napjaté situaci na trhu práce pokusí v maximální možné míře vyhýbat propouštění,“ doplnil.