V souvislosti s koronavirem přijímají firmy v Česku preventivní opatření. Mnozí zaměstnavatelé například omezují cesty svých pracovníků na služební cesty nebo zavádějí hygienická opatření.

Hygienické a ochranné prostředky svým stevardům rozdal dopravce Regiojet. Podle mluvčího firmy Aleše Ondrůje jde zejména o personál na mezinárodních linkách, postupně budou ale vybaveni zaměstnanci také na tuzemských trasách. Zároveň jsme všechny zaměstnance oslovili, aby nás informovali o tom, zda mají plánovanou dovolenou v některé z rizikových zemí,“ vysvětlil Ondrůj s tím, že další omezení zatím neplánují. Situaci sledujeme a jsme také v kontaktu s hygieniky,“ doplnil.

Situaci s koronavirem pečlivě sledují také v Raiffeisenbank. Naši zaměstnanci jsou informováni o tom, že není důvod k obavám, je však zapotřebí zvýšená opatrnost,“ prozradila webu yookee mluvčí banky Petra Kopecká. Firma také zrušila všechny služební cesty a svým pracovníkům doporučila vyhýbat se rizikovým lokalitám. Omezujeme také účast na hromadných akcích typu konference a veletrhy,“ dodala Kopecká.

Podobná opatření zavedla také největší tuzemská banka Česká spořitelna. Apeluje na zaměstnance, aby se řídili oficiálními doporučeními Ministerstva zdravotnictví a necestovali soukromě ani pracovně do zemí a oblastí zasažených koronavirem,“ řekl mluvčí banky Filip Hrubý. Spořitelna má pro případ propuknutí epidemie nachystány krizové plány a postupy. Podle nich by mohli zaměstnanci v případě nutnosti pracovat z domova. Aktuálně firma nainstalovala v budovách a na pobočkách desinfekční prostředky, ty aktuálně používá také při úklidu.

Našim zaměstnancům v prodejnách jsme poskytli na všechna pracoviště včetně pokladen dezinfekční prostředky a proběhlo jejich celoplošné školení ohledně dodržování hygienických zásad,“ potvrzuje zavedení preventivních opatření také mluvčí obchodního řetězce Lidl Zuzana Holá. Zaměstnanci mají k dispozici ovoce a vitamínové doplňky, pracovníci v kancelářích pracují více z domova. Abychom ocenili nasazení zaměstnanců v posledních dnech, obdrží kolegové v prodejnách a logistických centrech také finanční odměnu,“ informovala Holá.