O více než 1600 korun vzrostla oproti loňskému roku průměrná mzda v Česku. Výraznější zvyšování mezd ale ekonomové v současné době neočekávají, místo toho se dá předpokládat, že firmy začnou ve velkém propouštět. Zaměstnavatelé totiž přicházejí o zakázky a musí hledat úspory. To může vést k tomu, že lidé se začnou výrazněji stěhovat za prací.

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí letošního roku podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činí 34 077 korun. Nominální průměrná mzda sice rostla tempem 5 %, kvůli velikosti inflace se ale reálně zvýšila pouze o 1,4 %. A další snížení tempa růstu se dá očekávat po celý zbytek roku.

Zaměstnanci se začínají bát o práci a přestávají žádat zaměstnavatele o zvyšování mezd. Zaměstnavatelé zas přichází o zakázky a musí hledat úspory. V důsledku tohoto vývoje se sníží tempo růstu mezd. Mnohým zaměstnancům dokonce v důsledku vysoké inflace klesne reálná hodnota mezd,“ vysvětluje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ačkoli průměrná mzda stále roste, většina lidí na ni nedosáhne. Do průměru se totiž započítávají i výdělky lidí s vysoce nadprůměrnými příjmy. Přesnějším ukazatelem je medián mezd, který udává takovou výši mzdy, kdy přesně polovina lidí vydělává více a polovina lidí méně. Medián dosahoval v prvním čtvrtletí 29 333 korun, což je o 5,8 % více než před rokem.

Nejvyšší průměrnou mzdu mají v Praze, kde činí 42 760 korun. Naopak nejméně dostávají zaplaceno v Karlovarské kraji, který je jediným krajem, kde průměrná mzda nepřesáhla 30 tisíc korun, přesně je to 29 687 korun.

Průměrná mzda za 1. čtvrtletí 2020:

ČSÚ / yookee.

Průměrný pražský zaměstnanec pobírá o 13 073 korun vyšší mzdu než průměrný zaměstnanec v Karlovarském kraji. Výrazné mzdové rozdíly mohou prohloubit vnitrostátní migraci, při které se lidé stěhují za vyšším výdělkem,“ dodává Křeček.