Až čtyři tisíce lidí, kterým hrozí, že dostanou výpověď, budou mít díky novému programu Úřadu práce šanci získat velmi rychle nové zaměstnání. Mohou tak řešit palčivou životní situaci ještě dříve, než dosavadní zaměstnání opustí. Kromě zprostředkování konkrétního místa úřad nabízí třeba také rekvalifikační kurzy, proplácení cestovních výdajů nebo poplatků u lékaře.

Bojíte se, že se ve vaší firmě bude propouštět a nechcete skončit bez zaměstnání? Nechte si pomoct od Úřadu práce. Do nového projektu Outplacement se mohou zájemci zapojit od 1. do 30. června. Jeho cílem je pomáhat zaměstnancům, kterým reálně hrozí propuštění z práce, případně těm, kteří už jsou ve výpovědní lhůtě nebo jim končí smlouva na dobu určitou. Zapojit se přitom mohou ještě v době, kdy docházejí do starého zaměstnání. Úřad práce na tento projekt vyčlenil 484 milionů korun.

Úřad práce ČR pomůže prostřednictvím projektu zaměstnancům ještě v době, než o zaměstnání přijdou. Tedy dříve, než se dostanou do jeho evidence jako uchazeči o zaměstnání. Je ale nutné, aby se v případě zájmu o zařazení do projektu obraceli na Úřad práce už tehdy, když jsou ve výpovědní době či jim výpověď hrozí,“ vysvětlil zástupce ředitele úřadu Viktor Najmon.

V rámci projektu nejde jen o zprostředkování konkrétního pracovního místa, lidé také mohou využít bezplatných školení, která jim pomohou se zvýšením kvalifikace. Získat mohou znalosti v oblasti pracovního práva, finanční gramotnosti nebo tzv. měkké dovednosti – jak se chovat v různých situacích, jak zvládat emoce apod. Samozřejmostí jsou také rekvalifikační kurzy.

Kromě toho Úřad práce může účastníkům projektu proplatit cestovní výdaje, poplatky za vstupní prohlídky u lékaře, popřípadě za vyšetření nutná k nástupu do rekvalifikačních kurzů, a v odůvodněných případech mohou využít služeb hlídání dětí.  Pokud byste se chtěli do projektu zapojit nebo se chtěli dozvědět více informací, kontaktujte krajskou pobočku Úřadu práce.