Už několik měsíců se v mnoha koutech světa očkuje proti onemocnění covid-19. Začínají se proto objevovat prognózy, kdy se pandemie koronaviru dostane pod kontrolu. S jednou přišel také generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla. Podle televizní stanice CNBC to řekl na středeční konferenci.

Už více než půl roku netrpělivě čekáme, kdy se naše životy vrátí do normálů a populace se dostane do stavu kolektivní imunity. S narůstajícím počtem naočkovaných proti onemocnění covid-19 se množí i odhady odborníků o tom, kdy se situace ustálí a na pandemii budeme moci konečně zapomenout.

Šéf farmaceutické společnosti Pfizer, která je jedním z výrobců vakcín, předpokládá, že se šíření infekce zastaví do konce příštího roku. To však ale pouze za situace, že bude k dispozici dostatek očkovacích látek ve všech zemích.

„Myslím si, že celý svět bude mít do konce roku 2022 dostatečný počet vakcín pro ochranu všech,“ prozradil Bourla 16. června v průběhu konference CNBC Evolve Global Summit s tím, že vyspělý svět se vrátí do normálů ještě dříve. Pandemii bychom tak podle něj mohli dostat pod kontrolu do konce tohoto roku.

Podle Bourly totiž většina dosud vyrobených dávek vakcíny Pfizer směřovala do rozvinutých zemí, které si je objednaly s předstihem. Očekává proto, že na podzim tohoto roku budou další dávky zaslány do chudších částí světa.

Firmy Pfizer a BioNTech se už zavázaly, že poskytnou do rozvojových zemí v průběhu následujících osmnácti měsíců dvě miliardy dávek vakcín. „Doufáme, že to pomůže zachránit ještě více životů po celém světě,“ dodal.

Šéf Pfizeru už na začátku května oznámil dobré zprávy ohledně dalšího vývoje experimentálního léku proti covidu-19, který by měl být v podobě pilulek, připomíná televize. Podle Bourla by mohl být k dispozici do konce tohoto roku. Lék prý funguje na omezení schopnosti replikace viru v těle hostitele a podle šéfa firmy je v úvodní fázi testování. Na podobných základech fungují například léky proti dalším virům jako jsou HIV nebo žloutenka typu C.