Ruský prezident Vladimir Putin minulý pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat. Třeba když prezentoval Krym jako dar Ukrajiny Rusku. Opravdu sám vážně věří takovému nesmyslu? Anektoval území, která Rusku vůbec nepatřila.

Tuto anexi ukrajinských území západní svět nikdy neuzná. Nikdo si nemůže přivlastňovat cizí území, jak se mu zachce. Svojí rétorikou a chováním Putin jen přilévá další olej do ohně.

Geniální polský nápad

Jak bychom na to měli reagovat? Rusko by především mělo dostat ochutnat vlastní medicínu. S naprosto geniálním nápadem přišli v Polsku. Navrhli rozdělení Kaliningradské oblasti mezi Polsko a Česko.

Rozhodně bych uvítal přijetí této velkorysé nabídky od našich milých polských sousedů rozdělit si oblast mezi sebe. V Rusku už to dokonce vzali vážně a zjevně se začínají bát.

Nejprve by se v Kaliningradské oblasti mělo uspořádat referendum. Návod na uspořádání takového referenda nám poskytli sami Rusové na Krymu, a hlavně teď aktuálně v dalších ukrajinských oblastech, které jsou nyní okupované Ruskem. Účast nemusí být vysoká.

Stačit bude třeba jen 3 % obyvatel, jako to bylo v Záporožské oblasti. Je to jen o něco málo méně, než je v oblasti lidí ukrajinského původu. Pokud budou hlasovat pouze všichni Ukrajinci, nepochybuji o tom, že výsledek se bude blížit 100 % pro.

Češi by získali přístup k moři

Myslím, že se jedná o opravdu skvělé řešení. Pro Česko bude prestižní záležitostí získat město Královec založené původně na počest krále Přemysla Otakara II. Navíc se nám splní dlouholetý sen.

Díky připojení Kaliningradské oblasti konečně získáme přístup k moři. A možná nějaký malý kousek území vyjde i na bratry Slováky. Máme opravdu štěstí na dobré sousedy a Polákům bychom měli za jejich štědrost a velkorysost poděkovat.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky.

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.