Kuřáci budou muset v příštím roce nejspíše opět sáhnout hlouběji do kapsy. V Poslanecké sněmovně totiž leží hned několik návrhů na změnu zdanění tabákových výrobků. Klasická krabička cigaret by tak mohla zdražit až o 8 korun, zvýšení cen by se dotklo i baleného tabáku nebo tzv. cigaret se zahřívaným tabákem.

Milovníci tabáku si museli připlatit už letos, cena klasické krabičky cigaret v tomto roce vzrostla i o 13 korun. Takto rychlé zdražování vede k takzvanému downtradingu, kdy kuřáci začínají preferovat levnější značky tabákových výrobků. Rovněž se tím zvětšuje prostor pro černý trh. Ten je navíc posílený současným propadem ekonomiky, který zákonitě vede kuřáky k hledání nejlevnějších alternativ,“ upozornil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček s tím, že vyšší zdanění tabákových výrobků tak nemusí vést k vyšším příjmům státní pokladny.

I přesto na kuřáky nejspíše čeká další špatná zpráva. V Poslanecké sněmovně je šest návrhů na změnu zdanění tabákových výrobků. Všechny v praxi povedou k výraznému zdražování. Vládní návrh připravený ministerstvem financí je navržen tak, že se od příštího roku zdraží krabička klasických cigaret o 4 koruny, balení tabáku o 5 korun a krabička cigaret se zahřívaným tabákem o 1 korunu.

Proti vládnímu návrhu je podáno pět pozměňovacích návrhů, podle některých by klasická krabička cigaret mohla zdražit až o 8 korun. Například šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura totiž navrhuje dvojnásobné zdražení všech tabákových výrobků.

Návrh poslance Jana Volného (ANO) by pak výrazně zvedl i cenu baleného tabáku ke kouření. Jedno balení by podražilo zhruba o 82 korun a bylo by paradoxně dražší než v Německu. Oproti současným cenám by balený tabák zdražil zhruba o 60 procent,“ vysvětluje Křeček. Volného návrh zároveň počítá se zvýšením daně na krabičku zahřívaného tabáku o 15 korun. 

Pozměňovací návrh podal třeba i poslanec Marek Novák (ANO). Ten vychází z vládního návrhu, ale požaduje vyšší zdanění zahřívaného tabáku. V příštím roce by se tak daň na krabičku zahřívaného tabáku zvýšila o 9 korun. Podobný je návrh Marka Bendy (ODS), který počítá s růstem daně na krabičku zahřívaného tabáku o 11 korun. Bendův návrh chce však rovněž zdražit i tabák. Jedno balení by podražilo zhruba o 10 korun.

Některé z pozměňovacích návrhů se však spíše než na zdražování zahřívaného tabáku zaměřují na zdražování klasických cigaret či baleného tabáku určeného ke kouření. To přináší negativní dopady především na kuřáky z nejnižších příjmových skupin,varuje Křeček. Poslanci by měli důkladně zvážit jakou variantu zvýšení daní na tabákové výrobky nakonec vyberou,“ doplnil.