Přetáčíte se z leva doprava, nemůžete usnout a počítání oveček nepomáhá? Zkoušeli jste poslouchat zvuky deště nebo si dát po polštář aromatický pytlík s levandulí? Specialista integrativní medicíny prozradil, jak v boji o spánek zaručeně vyhrát.

Americký lékař Andrew Weil z arizonské univerzity přišel s jednoduchou metodou, která vám pomůže usnout, píše Medical News Today. S Weilovou metodou „4-7-8“ usnete už za jednu minutu.

Je založena na rytmickém dýchání a vychází z praxe indických jogínů, kteří ji používají během meditace. Pomáhá však nejen nespavcům, ale údajně i uklidňuje přetíženou mysl, pomáhá zvládat úzkosti, hněv a zpomaluje srdeční rytmus. „Je to jediná nejlepší možnost, jak rychle usnout, když se probudíte uprostřed noci,“ prozradil doktor Weil.

 

Stačí jen správně dýchat

Vše spočívá v pravidelném dýchání. Čtyři vteřiny nasáváte vzduch nosem, na sedm sekund zadržíte dech a pomalu osm vteřin vydechujete. To opakujete do doby, než usnete.

Teorie spočívá v tom, že zavedením určitých rytmů dechu do vašeho vědomého systému postupně proniknou i do autonomního nervového systému,“ vysvětluje Weil. Naše tělo si tak zvykne na určitý rytmus. „Tělo se ale učí časem, takže především pravidelnost toho, co děláme po dobu několika týdnů, měsíců či let, přináší požadované změny,“ dodal lékař.

Tímto dechovým cvičením byste však měli začínat pomalu a opatrně. Napoprvé totiž můžete pociťovat i mírné závratě, to je ale naprosto normální. Zkuste si proto během tohoto cvičení sednout nebo lehnout. Čím častěji tuto metodu vyzkoušíte, tím účinnější podle doktora Weila bude.