Čeká vás pracovní pohovor? Pak byste neměli podcenit přípravu. Nejenže pak nebudete tolik nervózní, ale můžete zaměstnavatele mile překvapit znalostmi, které ostatní uchazeči o místo mít nebudou.

Mít před pracovním pohovorem trému je naprosto normální, snad každý totiž chce na nového zaměstnavatele udělat dojem. Máme pro vás tipy, jak se na pohovor připravit a na první pohled zaujmout.

Před pohovorem

Předtím, než na pohovor vůbec vyrazíte, zjistěte si co nejvíce informací o zaměstnavateli. Podívejte se na jeho webové stránky, přečtěte si recenze, poptejte se známých. Sežeňte si informace o potenciálním šéfovi a osobě, která povede rozhovor. Neuškodí, pokud si připravíte nějakou pochvalu. Připravte se na otázky typu: Jaké jsou vaše silné/slabé stránky? Kde se vidíte za 10 let? Co jste ještě nikdy nikomu neřekl/a?

Během pohovoru

Během samotného pohovoru se snažte být co nejvíc aktivní. Ochotně odpovídejte na otázky a taky se ptejte na všechno, co vás zajímá – další takovou příležitost už mít nemusíte. Před potenciálním zaměstnavatelem se neponižujte, naopak se snažte být pozitivní – usmívejte se, zajímejte se, s kým vedete pohovor apod. Na závěr se nezapomeňte zeptat, jaký bude další postup – kdy můžete čekat odpověď s vyjádřením, co všechno je potřeba zařídit před případným nástupem atd.

Po pohovoru

Ačkoli si mnozí myslí, že rozloučením pohovor končí, je dobré se zaměstnavateli ještě připomenout. Napište e-mail s poděkováním za schůzku.

Autorem je Ing. Marek Pavlík, Ph.D., bývalý ředitel strategie společnosti M.C.TRITON, člen Katedry veřejného práva a veřejné správy vysoké školy CEVRO Institut, člen dozorčí rady Klubu zaměstnavatelů, je autorem nebo spoluautorem odborných publikací, pravidelně přispívá do odborných periodik.