Pýchu ruské armády minulý týden blízko obce Staryj Saltiv nedaleko Charkova zničila ukrajinská armáda. Po potopení křižníku Moskva se tak jednalo o další bolestivou ránu, kterou Ukrajinci okupantům zasadili. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo obrany.

„Nový tank T-90M, pýcha výroby ruských tanků, byl zničený nedaleko Charkova. Ukrajinská armáda proměnila T-90M na kovový šrot. Na Ukrajině je možná přehlídka ruské techniky. Přehlídka zničené výzbroje,“ napsalo na twitteru ukrajinské ministerstvo obrany.

Ztráta je o to horší, že ukrajinská armáda zničila tank za více než 100 milionů českých korun pomocí protitankové střely Carl Gustav, jejíž cena je pouze asi půl milionu korun. O zničeném tanku jako jeden z prvních ještě v minulém týdnu informoval ukrajinský novinář Andrij Tsapilenko. „Tady máte nejnovější ruský tank T-90M na zlepšení nálady. Je tady ale hodně, hodně horko,“ napsal na sociální síti k přiložené fotografii.

Nejmodernější kousek

Tank T-90M patří k jednomu z nejmodernějších kousků ruské armády. Jde o modernizovanou verzi sovětského tanku T-72. Tento typ je společně s jeho předchůdcem T-80 představitelem třetí generace hlavních bojových tanků v Rusku.

Jejich sériová výroba začala v roce 2022. Web Military Watch píše, že technologicky by měl tento model být deset let před jakýmkoli jiným tankem v ruské armádě. Od svých předchůdců se vyznačuje tvrdším pancířem a vylepšeným motorem. Z toho důvodu má být údajně lépe manévrovatelný.

Kromě toho nový model obsahuje i dýmové a laserové rušičky, díky čemuž má být hůře zranitelný raketou a dokáže obelhat i naváděcí systém. Rusko má v současné době přibližně sto kusů T-90M. Na Ukrajině byly nasazeny jen pár dní předtím, než přišla zpráva o zničení prvního z nich.

Původně se mluvilo o zásahu Javelinem, ukrajinské ministerstvo obrany však později uvedlo, že šlo o zbraň Calr Gustaf. „Děkujeme švédskému lidu a královi za pomoc,“ dodalo na sociální síti. Podle přiloženého videa se zdá, že pýchu ruské armády zničil jediný voják, který se schovával za stromy podél cesty.

Rusové od začátku invaze přišli o množství tanků. Zdroje se však v přesném čísle rozchází, protože současné ztráty je těžké ověřit. Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny například uvádí, že Rusko přišlo o více než 1100 tanků. Obraný analytik Ben Wallace se naopak přiklání k číslu 600 tanků, píše americká stanice CNN.