Návrat prestižní hudební ankety Český slavík způsobila pořádný poprask. Postaral se o to její sponzor, podnikatel a matematik Karel Janeček, který přímo v přímém přenosu diváky vyzýval, aby neočkovali své děti. Televize Nova, která galavečer vysílala, se od jeho slov distancovala. Do budoucna chce s právníky hledat cestu, jak podobným excesům zabránit.

„Nesmíme už nikdy udělat to, že dětem zavřeme školy a upřeme jim právo na vzdělání, to nejdůležitější. Nesmíme ničit jejich sociální vazby a prosím, nepodléhejme manipulacím a hrozným nátlakům. Nesmíme podlehnout hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje,“ prohlásil v přímém přenosu Karel Janeček.

Na sociálních sítích se okamžitě spustila vlna kritiky, někteří Janečkovo vystoupení označují za zahájení jeho volební kampaně pro prezidentské volby. „Být hodně bohatej taky může znamenat koupit si slavnou českou soutěž, na obrazovce slavné a sledované televize mluvit jako antivaxer a popírač (kterým jste) a ještě si tím vším zajišťovat pozornost pro připadnou politickou kariéru,“ pustila se do Janečka například novinářka Apolena Rychlíková s tím, že Slavík je ezozábava pro pokročilé.

„Karel Janeček vyhlásil revoluci, jestli jsem to dobře pochopil. Čekám na příchod Landy s kohoutem,“ komentoval také novinář a moderátor Jindřich Šídlo. „Ten pocit daňového poplatníka, kdy vláda vynaloží na očkovací kampaň minimálně 50 milionů korun, ale v primetimu nejsledovanější televize si na minutu a půl vezme slovo Karel Janeček,“ reagoval na Twitteru Martin Chmela, který se tituluje jako politický komentátor.

„Ahoj Karle Janečku, kluci & holky z Armády ČR budou možná potřebovat píchnout. Tak se kdyžtak zastav. Skafandr určo dostaneš zadáčo a nemocnici dle vlastního výběru k tomu, když seš ten zlatej slavík,“ vzkázal podnikateli Jan Růžička, manažer úvěrové společnosti Home Credit patřící do impéria zesnulého miliardáře Petra Kellnera a bývalý podporovatel Václava Klause.

„Česká televize skvěle posunula Ceny Anděl do 21. století. Nova žije v nějakém bludném kruhu a myslela si, že Slavíka spasí Karel Janeček. Nespasil. Vypadá to, jako kdyby si pro Slavíka měla za chvíli přijít Helena Vondráčková. Ta ho vyhrála v roce 1965,“ zkritizoval nejsledovanější televizi v zemi moderátor Českého rozhlasu Jiří Štefl.

Do svého bývalého zaměstnavatele se pustil i legendární „sporťák“ a moderátor Pavel Poulíček. „Normálně by se rozdávaly výpovědi na konci měsíce, ale po Slavíkovi by je měl majitel Novy rozdávat u východu z divadla. Peklo, jaký nemá obdoby,“ zhodnotil hudební anketu.

Pořad glosoval také bývalý šéf občanských demokratů a expremiér Mirek Topolánek. „Od včerejšího večera žasnu, kolik z vás tady, mladých, krásných, inteligentních lidí, sledovalo reinkarnaci normalizační estrády. Dobře vám tak!“ vzkázal kritikům na Twitteru.

Mediální expert Filip Rožánek ráno na sociální síti informoval, že obnoveného Slavíka sledovalo 1,3 milionu diváků. „Takže Karel Janeček si distribuci svých antivax poselství v hlavním vysílacím čase televize Nova dobře spočítal,“ doplnil.

Za obsah odpovídá externí firma

Televize Nova jakékoli pochybení odmítá. „Pořad Český Slavík je připravován externí firmou, která odpovídá za obsah a jeho kvalitu. TV Nova nezasahuje do složení hostů či do obsahu jejich projevů. Zároveň se tímto pořadem potvrdil trend, který nabývá na intenzitě – kdy jedinec nebo společnost produkuje nebo vyrábí pořad, v jehož rámci prezentuje svoje politické či společenské názory,“ reagovala televize na kritiku.

„Budeme muset s právníky hledat cestu, zda lze při dnešní mediální legislativě v budoucnu podobným excesům zabránit,“ dodala Nova na Twitteru.