I přesto, že minimální mzda v Česku na začátku letošního roku vzrostla o 600 korun, stále patří k nejnižším v celé Evropské unii. Hůře si vedou pracující už jen v pěti zemích. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Minimální mzda je z celé sedmadvacítky členských zemích Evropské unie uzákoněna pouze v jednadvaceti z nich. „K 1. lednu 2021 nemělo minimální mzdu pouze Dánsko, Itálie, Kypr, Rakousko, Finsko a Švédsko,“ vysvětluje Eurostat.

Zatím co ještě před deseti lety byla minimální mzda v Česku rovných 8 tisíc korun, letos je to už 15 200 korun. I přesto je částka šestá nejnižší ze všech států Evropské unie. Minimální mzdu méně než 700 euro měsíčně, tedy v přepočtu zhruba 18 tisíc korun, má z celé jednadvacítky pouze Litva, Slovensko, Polsko, Estonsko, Chorvatsko, Lotyšsko, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko a právě Česká republika.

Eurostat

Minimální mzdy v Evropské unii v lednu 2021 | ZDROJ: Eurostat

Hůře než Češi jsou na tom ale pouze Bulhaři, Maďaři, Rumuni, Lotyši a Chorvaté. Nejvíce pak berou lidé v Lucembursku, kde je minimální mzda 2 202 eur (více než 56 tisíc českých korun). Naopak obyvatelé Bulharska, kteří pobírají nejnižší mzdu, si musí vystačit s 332 eury, tedy asi 8,5 tisíci korunami. 

Pokud však zohledníme ceny zboží a služeb v jednotlivých státech, rozdíly nejsou tak obrovské, jak by se mohlo zdát. Zatímco na první pohled je minimální mzda v Bulharsku více než 6x nižší než v Lucembursku, po zohlednění cenové hladiny berou Lucemburkové pouze 2,7x více než Bulhaři.