Na sociálních sítích se objevil zvláštní budhistický mnich. Podle některých videí, která točí jeho vnučka, má muž jménem Luang Pho Ya 399 let. To by znamenalo, že je jednoznačně nejdéle žijícím člověkem na světě a zapsal by se tak nejspíš do Guinessovy knihy rekordů. Skutečnost je však mnohem méně šokující.

Překvapivé je, že jen v průběhu několika dní muž zestárnul téměř o 200 let. Videa totiž začala na internetu kolovat s titulky, které o jeho věku přinášely rozporuplné informace. Zatímco první muže označovalo jako 109letého, jiné video už o něm mluvilo jako o 169letém, všiml si web IFLScience.

Později se objevilo hned několik videí, která tvrdila, že má mnich 399 let. Za týden tak předběhl nejstaršího člověka o více než dvojnásobek.

@auyary13พาหลวงตามานั่งดูลูกหลานและชาวบ้านเตรียมงานประจำปีวัดบ้านเรา ดูเหมือนเหนื่อยๆ แต่ใจสู้จัง🥺 (คนคิดต่างขอให้หยุดดราม่าสักทีฉันเหนื่อย)♬ เตรียมตัวกราบ(บทสวด คาถา เพลงธรรมะ) – SHL (ธรรมะ)

Možnost, že by mnich žil už v roce 1623, přežil vzestupy a pády několika impérií, světové války a poté se po letech objevil na sociální síti TikTok, je poměrně nepravděpodobná. Objevila se také informace, že na videu není muž, ale žena.

Podle Guinessovy knihy rekordů tak zůstává nejstarším žijícím člověkem na světe Kane Tanakaová z Fukuoky v Japonsku, která má aktuálně 119 let. Nejvyššího věku se pak měla dožít Jeanne Calmentová, která údajně zemřela ve 122 letech.

Její prvenství však historici zpochybňují. Podivná tvrzení v rozhovorech, změny v barvě očí nebo tendence zaměňovat manžela s otcem totiž vedla odborníky k úvaze, že něco nesedí. Mnozí pak tvrdí, že skutečná Jeanne zemřela v roce 1934 a její dcera převzala její identitu, aby se vyhnula dani z dědictví.

Jaká je pravda, je však stále předmětem diskuzí. V případě tajemného mnicha jsou ale věci mnohem jasnější. Má 109 roků a pouze několik lidí na internetu mu přidalo k už tak působivé délce života 290 let navíc.