Evropskými zeměmi se šíří virus, který napadá mobilní telefony s operačním systémem Android. Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí je velmi pravděpodobné, že se dostal i do Česka. Škodlivý program s názvem Flubot byl zatím zaznamenán zejména ve Velké Británii, ale také v Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku a ve Španělsku.

Podvod se šíří formou textových zpráv, která předstírá, že je od přepravní služby, jako je například DHL. Uživatele vyzve ke kliknutí na odkaz pro sledování zásilky, který nabídne instalaci podvodné aplikace. Ta následně ovládne telefon a může bez vědomí majitele odesílat osobní údaje, včetně podrobností z mobilního bankovnictví, vysvětluje asociace.

„Operátoři nasazením bezpečnostních opatření sice dokážou část škodlivého provozu z ciziny blokovat, nicméně závadné SMS často posílají samotné napadené telefony, do jejichž komunikace nemohou zasahovat. Vyzýváme proto zákazníky především k velké obezřetnosti,“ upozorňuje výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Asociace provozovatelů mobilních sítí

Ukázka podvodné SMS zprávy | FOTO: Asociace provozovatelů mobilních sítí

Podvod se podle něj týká zejména mobilních telefonů s operačním systémem Android. Pokusy o zneužití telefonů Apple se systémem iOS nejsou známy.

První vodítko, které by mělo uživatele upozornit na podvod, je samotná SMS. Následně když je uživateli nabídnuto stažení aplikace, je přesměrován mimo standardní obchod Google Play, což je druhé vodítko, které by mělo uživatele varovat.

Telefony se systémem Android jsou v základu nastaveny tak, že není možné stahovat aplikace z neznámých zdrojů. Uživatel tedy musí nejdříve v telefonu toto stahování sám povolit.

„Vyzýváme všechny uživatele mobilních telefonů, aby dávali pozor, jaké SMS dostávají a neinstalovali si do telefonu žádné aplikace, které jim nevyžádané SMS zprávy nabízí,“ doplnil Grund.