Že by se chtěl věnovat kadeřnickému oboru, tušil Karel Frait už odmalička. Po škole se ale vydal jiným směrem a až během jarní karantény se rozhoupal k tomu, aby si sen splnil. Dnes na břehu řeky Vltavy v pražských Holešovicích provozuje stylové pánské holičství, v dnešní době častěji označované jako barber shop. A zákazníci si ho nemohou vynachválit.

Já jsem slyšela, že otevřít si holičství byl váš sen. Co mi o tom povíte?

Se mnou se to táhne asi už od základky, kdy jsem v šesté třídě šel do školy s obarvenou hlavou a nagelovanými vlasy. Potom v devítce jsme pro mladší žáky organizovali dětský den, kde jsme se spolužáky byli na jednotlivých stanovištích. Já jsem ze srandy vzal místo na stanovišti kadeřnickém. Tam za mnou přišel kamarád, který měl vlasy pod ramena, jestli bych mu neudělal účes na pankáče. Sice jsem to nikdy nedělal, ale řekl jsem mu, že není problém. (smích) Naštěstí se to povedlo a nakonec přišli i další spolužáci. V tu chvíli mi učitelky začaly říkat, že jsem se minul povoláním. Byl jsem totiž v té době přijat na zdravotní školu.

yookee. / yookee.

Karel Frait s holičem Lukášem | FOTO: Karel Frait

Léta jsem pak přemýšlel, že bych si dodělal rekvalifikační kurz a začal se věnovat stříhání. Ke rekvalifikačnímu kurzu ale nikdy nedošlo, stříhal jsem občas pro radost kamarády zadarmo a sebe. Zhruba před čtyřmi lety všude začaly vznikat barber shopy a já se stal jejich pravidelným zákazníkem. Nadchlo mě to a přitom jsem si říkal, proč si neotevřít vlastní. Nicméně vždy jsem sám sebe přesvědčil, že není ta správná doba a z nápadu sešlo.

No a teď když na jaře byla karanténa, byl jsem doma, měl jsem více času přemýšlet a myšlenka na vlastní salón mě opět chytila. Šel jsem se proto podívat na jeden prostor, který ale nakonec nevyšel. Čtrnáct dní nato přišla nabídka na koupi salónu, kde právě sedíme.

yookee.

Stylový interiér Holičství Holešovice | FOTO: Karel Frait

To je určitě zajímavá cesta. Když vás tak poslouchám, čemu jste se vlastně věnoval předtím?

V poslední době jsem byl hodně investorem, věnoval jsem se obchodu a jsem NLP trenér trenérů. Úplně původně mám vystudovanou zdrávku a dělal jsem dva roky v motolské nemocnici zdravotního bratra.

No a jste spokojen s rozhodnutím otevřít si vlastní holičství?

Jsem nadšený. (smích)

yookee. / yookee.

Karel Frait a Veronika Sluníčková | FOTO: yookee.

Po mnoha letech jste si konečně splnil sen a přišla druhá vlna koronaviru. Jak tohle vnímáte?

Já jen doufám, že se všechno zase nezavře tak, jako na jaře. Jinak si myslím, že pokračujeme dále. Samozřejmě, člověk se obává, jestli budou nějaká nařízení a podobně. Snažím se to moc neřešit a spíše se soustředím na to, aby u nás lidé byli spokojeni.

Kdo k vám do holičství vlastně chodí?

Je to hodně rozdílné. Jsou to lidé, kteří tady v budově pracují nebo bydlí v okolí.

 

A chodí se jen stříhat nebo chtějí něco více?

Nejčastěji je to střih vlasů nebo pak v kombinaci s úpravou vousů. Máme to nastaveno i tak, že když si člověk objedná úpravu vlasů i vousů dohromady, tak má nižší cenu, než kdyby si to objednával zvlášť. Zároveň děláme i trhání obočí nití, parafínové zábaly na ruce nebo i třeba narovnávání vousů a má to pozitivní ohlasy)

Kdybyste se měl cenově srovnat s konkurencí, jak jste na tom?

Myslím si, že jsem nejlevnější z okolí. (smích) Sice o pár korun, ale ty ceny máme nastaveny nejnižší tak, aby se lidé mohli i brzy vracet, nenechali u nás výplatu a zároveň byli stále dobře upraveni.

Holičství Holešovice
Jankovcova 1576/49, 170 00 Praha 7-Holešovice

Už se na vás na internetu objevují nějaké recenze?

Postupně ty reference sbíráme, na Google jich máme třeba deset. Jedna je tedy negativní, to se mně nepovedl střih. Bohužel to klient hned neřekl, že nebyl spokojený přesto, že se vždycky ptám. Kdyby pán chtěl, klidně mu službu nabídneme znova od někoho z mých kolegů a samozřejmě zdarma. Ale stalo se. Jinak zatím máme reference hezké, i podle toho, co nám říkají lidé přímo u nás. Líbí se jim služby i interiér.

Jak vás vlastně napadla ta kombinace holičství a přístavu?

Tenhle koncept už tady v prostoru byl, jen jsem to trochu dotvořil podle svého a dispozičně pozměnil interiér. Také je to tím, že tady kousek je Marina Holešovice, hned vedle je ulice V přístavu a přístav u Vltavy. Takže jsme z toho vytvořili přístaviště pro muže, kam chlap může přijít, odhodit sako a odpočinout si. Ať už prostě během dne nebo po práci. A i kdyby nepřišel na stříhání, aby se zastavil třeba jen na kávu. Takové zázemí.

Další zajímavosti o stylovém Holičství Holešovice najdete také na Facebooku a Instagramu.