Svět se v následujících letech musí připravit na prudkou inflaci. Ta se dotkne prakticky každého z nás. Podle ekonoma je v současné chvíli největší chybou nechat peníze ležet v bance, budou totiž výrazně ztrácet hodnotu.

Inflaci se v následujících letech nevyhneme, zatím ale není jasné, jak přesně bude probíhat. Jako nejpravděpodobnější se jeví scénář dominující inflace cen aktiv. Podle něj se v letech po pandemii naváže na předpandemický vývoj. „Současná spotřebitelská inflace se ukáže jako přechodný jev a nejpozději od roku 2023 se globálně vrátí dezinflační a deflační tendence. Na ně budou centrální banky reagovat ještě intenzivnějším tištěním nových stovek miliard,“ vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.

V praxi by to mělo znamenat růst cen akcií a nemovitostí, naopak úrok na bankovních vkladech se sníží, a to často i do záporu. Abyste znehodnocení svých úspor předešli, je důležité co nejvíc peněz investovat, případně utratit. „Hlavně mít minimum úspor na účtu v bance, kde je bude požírat záporný úrok tak vydatně, že se nám o tom zatím ani nezdá,“ varuje Kovanda.

Nastat ale podle ekonomů může také jiný, méně pravděpodobný, scénář, a to trvalejší růst spotřebitelské inflace. „Centrální banky budou muset s úroky nahoru, omezit tištění miliard. Předluženým státům typu Řecko nebo Itálie zdraží financování natolik, že se ocitnou na pokraji bankrotu,“ popisuje ekonom.

V takovém případě by spadly ceny akcií i nemovitostí, naopak by došlo ke zdražování nájmů a zvýšení úroku na hypotékách. V krajním případě by mohly ceny realit v Česku klesnout až o třetinu. Ať tak či tak, rozhodně je moudré upustit od spoření a investovat. „Úspory na účtu v bance budou citelně ztrácet na každém ze scénářů: buď kvůli zápornému nominálnímu úročení, nebo kvůli výrazné spotřebitelské inflaci,“ zakončuje Kovanda.