Kanadská společnosti Bombardier se podařilo posunout hranice ve světe byznys létání. Na veletrhu EBACE v Ženevě představila nový model letounu s názvem Global 8000. Tenhle kousek se rychlostí až 0,94 Mach a doletem osm tisíc mil řadí na první příčku v segmentu „business aviation“. 

Výrobce jako příklad dlouhého doletu uvádí možnost přímého spojení ze Singapuru do Los Angeles nebo z Dubaje do Houstonu. Vše bez mezipřistání. První klienti se mají objednané letadla převzít v roce 2025. Pokud uvažujete o jeho pořízení, budete si však muset nachystat téměř 1,8 miliardy korun.

Pohon letadla zajišťují dva motory GE Passport. Global 800 je vyroben inovativní technologií Smooth Flex Wing, která má maximalizovat pohodlí cestujících. Celková délka letadla je 33,8 metru a pojme až 19 pasažérů, tvrdí výrobce.

Bombardier / se souhlasem

Interiér letounu Global 8000 | FOTO: Bombardier / se souhlasem

Bombardier je kanadská společnost, kterou založil Joseph-Armand Bombardier pod názvem L’Auto-Neige Bombardier Limitée v roce 1942 v Quebecu. Jde o významného výrobce letadel, vlakových souprav, rekreačního vybavení a poskytovatele finančních služeb. Celkové roční výnosy firmy se pohybují okolo 16,24 miliard amerických dolarů, tedy zhruba 375 miliard korun.