Před rokem 1989 byly fastfoody vnímány jako jeden z nedostupných symbolů luxusního života na Západě. Podniky, kterými se snažil komunistický režim v Československu americké řetězce rychlého občerstvení nahradit, byly spíše nepovedenou parodií. Lidé se tak dočkali až po revoluci, přesně před 30 lety.

První pobočka McDonald’s v Česku byla otevřena 20. března 1992 ve Vodičkově ulici v Praze. A úspěch to byl obrovský. Před restaurací se tehdy tvořily fronty dlouhé stovky metrů, které musely být regulovány policií. Jen za první den pobočka obsloužila neuvěřitelných 11 tisíc zákazníků.

„Je nám ctí a jsme vděční, že už tři dekády můžeme Čechům nabízet naše tradiční produkty, které jsou ikonicky známé po celém světě,“ popsal generální ředitel tuzemského McDonald’s Dan Camp.

První McDonald’s v České republice | VIDEO: YouTube

„Jsme hrdí, že jsme před 30 lety naše podnikání pod zlatými oblouky postavili na hodnotách jako je podpora komunit, zodpovědnost, rovná příležitost a radost, a že na nich pevně stojíme dodnes,“ dodal šéf českého Mekáče.

Slavnostního otevření před 30 lety se nechyběly ani známé osobnosti. Lidé tak mohli narazit například herce Jiřího Bartošku a Josefa Abrháma, zpěvačku Lenku Filipovou nebo tehdejší americkou velvyslankyni a herečku Shirley Temple-Blackovou.

O rok později se McDonald’s rozšířil do Ostravy. Ve stejné době řetězec otevřel také první Drive-Thru, a to ve Velkém Meziříčí na D1. Letos plánuje populární řetězec otevřít svou 110. restauraci.

Historie firmy se začala psát v roce 1940, kdy bratři McDonaldové otevřeli v Kalifornii svou první restauraci. Zlom však přišel až v roce 1955, kdy licenci na jejich podnik koupil potomek českých emigrantů Ray Kroc.

Ten si svůj podnik otevřel v americkém státě Illionis a úspěšný koncept rychle šířil. Dnes má McDonald’s restaurace ve více než sto zemích světa.