Vstup do manželství je označován jako ztvrzení a zároveň oslava velké lásky. Pro mnohé jde o nejšťastnější den jejich života, velkou radost a náklonnost jeden k druhému však může po čase vystřídat vztek a v krajních případech dokonce nevraživost. Občasné hádky jsou ve vztazích nevyhnutelné a podle mnohých i žádoucí. Pokud jsou však na denním pořádku, může jít podle vědců o život!

Nejrůznější spory a hádky ke vztahům a manželství zkrátka patří. Občasné ventilování špatných emocí a nespokojenosti napomáhá k lepší komunikaci a tím pochopitelně i příjemnějšímu soužití párů. Nezřídka kdy se však stává, že svazek zkrátka nefunguje, jak by měl, manželský slib tvoří jen slova bez významu a láskou zalité dny vystřídá pochmurná nálada anebo časté výměny názorů, jež se leckdy týkají i naprostých banalit. Možná lidé v takových situacích tuší, že by oběma stranám prospěl rozchod nebo rozvod. Často se však k razantnímu kroku neodhodlají, hlavně pak například kvůli dětem či financím.

Setrvávání v nefungujícím vztahu však neprospívá psychické stránce jedinců a podle nejnovějších poznatků vědců ani jejich fyzickému zdraví. Nespokojenost v partnerských vztazích prý může být dokonce stejně nebezpečná jako kouření. Informoval o tom deník Daily Mail.

Tým z univerzity ve městě Tel Aviv zkoumal příčiny úmrtí více než 10 tisíců izraelských mužů, přičemž shromažďoval data za posledních 30 let. Z dat pak vyplývá, že muži, kteří byli ve svých manželstvích nešťastní či svůj vztah považovali za špatný, umírali mnohdy v důsledku například mrtvice či infarktu stejně často jako kuřáci.

Naše studie ukazuje, že kvalita manželství a rodinného zázemí značně ovlivňuje délku života. Muži, kteří označovali svá manželství za nešťastná, umírali v mnohem nižším věku než ti, kteří byli ve svých svazcích spokojení,” uvedl k výzkumu autor studie Shahar Lev-Ari.

Dobré partnerské vztahy jsou tak podle všeho velmi důležité i pro kvalitní a dlouhý život. A vlastně se ani není čemu divit. Dlouhodobý pobyt v prostředí, kde se jedinec necítí vítán, každou chvíli se se svou polovičkou pouští do zběsilých hádek a chybí mu tělesný kontakt, má bezesporu neblahý dopad na psychiku. A leckdy právě častá nervozita a mentální nepohoda stojí za rozvojem nejrůznějších onemocnění.