Nove zvolený prezident Petr Pavel se v pátek před zahájením Mnichovské bezpečnostní konference sešel s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. O schůzku podle informací Deníku N požádal Elysejský palác. Na jednání mezi čtyřma očima se Macron zmínil i o Pavlově misi, při které společně s dalšími příslušníky československého praporu osvobodil francouzské vojáky ze základny Karin v tehdejší rozpadající se Jugoslávii.  

„Těší mě, že o setkání na Mnichovské bezpečnostní konferenci měl zájem prezident Emmanuel Macron. Zajímaly ho vize mého prezidentství, k nimž patří i snaha překonávat konflikty, spojovat společnost či posílit prestiž Česka v zahraničí,“ napsal Pavel po schůzce na svém twitterovém účtu. Nově zvolený český prezident se mimo jiné s Macronem bavil o francouzském pohledu na ukončení války na Ukrajině.

Pavel se s Macronem sešel v mnichovském hotelu Bayerischer Hof, kde se konference koná. Na jednání ho doprovázel například český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Macron po schůzce na sociální síti ocenil Pavlovo hrdinství při záchraně třiapadesáti francouzských vojáků v Jugoslávii v roce 1993. Nově zvolený prezident tehdy stál v čele skupiny dobrovolníků, která dostala do bezpečí vojáky, kteří uvázli pod palbou ve válečné zóně mezi srbskými a chorvatskými silami. Pavel za svůj čin obdržel v roce francouzský Válečný kříž a českou medaili Za hrdinství.

Bude to velká změna

Po zahájení bezpečnostní konference se Pavel sešel s britským ministrem obrany Benem Wallacem. O setkání také požádala britská strana. Wallace se na začátku schůzky zajímal o tom, kdy se Pavel ujme funkce prezidenta. „Bude to velká změna,“ komentoval výměnu na Pražském hradě britský ministr.

Nově zvolený prezident jednal také s běloruskou opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou, europoslancem Manfredem Weberem nebo britským historikem Timothym Gartonem Ashem. Večer měl na programu setkání s českým ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti), který rovněž zastupuje Česko na mnichovské konferenci. Pavel se také zúčastnil slavnostní večeře s šéfy jednotlivých států, v sobotu ráno pak bude mít i s Lipavským společnou snídani s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Rusko pozváno nebylo

Mnichovská bezpečnostní konference, které se účastní politici a experti z téměř sta zemí, potrvá tři dny. Mezi účastníky je například, americká viceprezidentka Kamala Harrisová, německý kancléř Olaf Scholz, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a představitelé Evropské unie. Rusko pozváno nebylo.

Konference patří k nejvyhlášenějším setkáním k bezpečnosti na světě. Svým proslovem setkání otevřel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Následně s projevy vystoupili spolkový kancléř Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron. Hlavním tématem diskuzí je ruská invaze na Ukrajině. Akci v bavorské metropoli doprovází přísná bezpečnostní opatření, na místě je okolo 4500 policistů.